Recenzja książki: Cięcie – Hibo Wardere

Cięcie – Hibo Wardere

Fot: mat. pras.

Cięcie to poruszająca opowieść o odszukiwaniu własnej kobiecości wbrew wszystkim przeciwnościom losu i narzucanej tradycji. Uzależniająca książka, MUST READ absolutnie dla każdego.

Cięcie fizyczne. Cięcie psychiczne. Hibo Wardere doświadczyła obu form potwornego okaleczenia z ręki najbliższych w jednym. Jako dziecko została brutalnie obrzezana, w sposób tak prymitywny, że o mało nie straciła życia. Kiedy w Somalii wybucha wojna domowa, nastoletnia Hibo przeniosła się do Londynu, szybko orientując się, że normalność którą znała wcale nie jest taka normalna. To właśnie wtedy postanowiła poświęcić się edukacji innych, aby uchronić chociaż jedną dziewczynkę przed swoim losem.

Cięcie to opleciona emocjami opowieść o życiu nieprawdopodobnej kobiety, żywego dowodu na to, że mała zmiana może przerodzić się w większą, a ta większa może zmienić losy wielu. Hibo Wardere dzieli ją na trzy części. Pierwsza to opowieść o wychowaniu w Somalii, stosowaniu się do miejscowych zwyczajów, nawet tych skrajnie brutalnych, ale przecież jedynych znajomych. Druga to początki dorosłego życia w Londynie, gdzie powoli rodzi się u niej nowy tok myślenia, prawdziwa kobiecość i potrzeba głębokich zmian. Trzecia to kampania społeczna Hibo na rzecz innych dziewcząt i kobiet, które doświadczają potwornego okaleczania przez członków własnej rodziny nawet mieszkając już w zachodniej, tzw. cywilizowanej części świata. Hibo opowiada o swojej walce z lokalnymi społecznościami, pokazuje na indywidualnych przypadkach, że brutalne zwyczaje wciąż są żywe. Pokazuje na przykładzie własnej rodziny, że tradycja i wartości wcale nie muszą znaczyć ślepego przestrzegania sztucznie wygenerowanych zabobonów. Wreszcie, cieszy się każdym zwycięstwem, każdą dziewczynką, której zdrowie udało się jej ocalić. Nie potępia, nie ocenia, wskazuje jedynie na potrzebę zmian. Cięcie to książka o wyjątkowej kobiecie, która poszła za głosem serca i zmieniając siebie powoli zmienia świat.  Poruszająca, porażająca, absolutnie wyjątkowa. Nie da się jej przeczytać bez paczki chusteczek, a przeczytać naprawdę trzeba. Nawet jeśli wydaje ci się, że to zupełnie nie twój problem.
Marta Czabała

Tytuł: Cięcie
Autor: Hibo Wardere
Wydawnictwo: Prószyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.