Przebarwienia po słońcu

przebarwienia po słońcu

fot. Shutterstock

Na przebarwienia narażona jest głównie twarz, dekolt i dłonie, gdyż to one często wystawiane są na słońce. Nie są szkodliwe dla zdrowia, tyle że wyglądają nieestetycznie. I jeśli komuś bardzo przeszkadzają, można próbować się ich pozbyć. 

Kolor przebarwień zależy od tego, jak głęboko są umiejscowione. Najpłytsze plamy mają kolor od żółtego do jasnobrązowego, głębsze plamy mają barwę ciemnobrązową. Tych pierwszych stosunkowo łatwo się pozbyć, drugie mogą być problematyczne. 

Przebarwienia słoneczne pojawiają się od słońca, zwłaszcza gdy nie korzystaliśmy z kremów z filtrami lub zbyt intensywnie się opalaliśmy.  Gdy wystawiamy ciało na słońce, w naszym organizmie zwiększa się ilość melaniny, która chroni naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieni UV.  Jednak długotrwała ekspozycja na słońce powoduje sporo niekorzystnych zmian w  skórze: przesuszenie, starzenie, a także nierównomierne rozłożenie melaniny, czyli właśnie przebarwienia. Jesienią, zimą zazwyczaj jaśnieją, ale gdy tylko znowu wyjdziemy na słońce, pojawią się ponownie, może nawet ciemniejsze. Gdy je zauważymy na swojej skórze, lepiej działać od razu, nim staną się trudne do usunięcia. Trzeba sięgnąć po preparaty wybielające, jak kremy, serum, lub nawet po peelingi chemiczne, które usuwają naskórek i mają właściwości wybielające.  

Substancje, które pomagają przy przebarwieniach:

  • kwasy owocowe (Alfa-hydroksykwasy) – złuszczają obumarłe komórki naskórka, dzięki czemu rozjaśniają skórę. Hamują także wytwarzanie melaniny. Najczęściej wykorzystywane są: kwas glikolowy, mlekowy, maleinowy, winowy, jabłkowy oraz cytrynowy.

  • kwas trójchlorooctowy (do stosowania tylko w gabinetach kosmetycznych) – usuwa naskórek z górnych warstw skóry właściwej. 

  • enzymy proteolityczne, takie jak papaina lub bromelaina, uzyskiwane z papai lub ananasa – stosowane są w peelingach chemicznych. 

  • hydrochinon, kwas kojowy i arbutyna – rozjaśniają przebarwienia i chronią przed powstawaniem nowych. Jednak hydrochinon ma działanie uboczne, powoduje podrażnienia skóry, a przy dłuższym stosowaniu utratę naturalnej barwy skóry.

  • amla – naturalna substancja, która ma silne własności wybielające, ale też neutralizuje działanie wolnych rodników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.