Preparaty na cellulit i rozstępy – czy ich stosowanie ma sens?

fot. mat.pras.

Cellulit, inaczej zwany skórką pomarańczową, to zmora wielu kobiet. Objawia się on wgłębieniami w strukturze skóry, najczęściej na udach, pośladkach i brzuchu, które zaburzają estetykę ciała. Jego zwalczanie jest trudne, ale możliwe. Podobnie rozstępy, w postaci podłużnych blizn (szczególnie w okolicach bioder, brzucha oraz pod kolanami), zaburzają dobre samopoczucie i wywołują wiele kompleksów.

Jeśli jesteś posiadaczką tych małych defektów i zastanawiasz się, jakie domowe sposoby na rozstępy i cellulit możesz zastosować, przejdź do dalszej części artykułu.

Skąd biorą się niedoskonałości skóry zwane cellulitem?

Cellulit ma wiele przyczyn, ale jedną z głównych są zaburzenia hormonalne, przede wszystkim nadmiar estrogenów (tzw. hormonów kobiecych). Ich zawyżona ilość powoduje zwiększenie się przepuszczalności płynów fizjologicznych przez naczynia limfatyczne i krwionośne, a co za tym idzie zbiera się on pod skórą, powodując delikatne wgłębienia. Inne czynniki mogące wywoływać pomarańczową skórkę to m.in.

l Okres ciąży i karmienia piersią

l Menstruacja

l Antykoncepcja

l Zła dieta

l Predyspozycje genetyczne

Jak zwalczyć celullit?

Najlepszym sposobem na zwalczenie cellulitu jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Badania wykazują, że szczególnie pomocne są ćwiczenia w wodzie, np. aqua aerobik czy zwyczajne, rekreacyjne pływanie. Dodatkową pomocą są preparaty na cellulit, działające ujędrniająco, napinająco i wygładzająco. Znaleźć je można w każdej aptece, drogerii, a nawet w supermarketach. Wybierając odpowiedni warto zapoznać się najpierw z ich przeznaczeniem i sposobem użytkowania, umieszczonym przez producenta na opakowaniu, gdyż istnieją schorzenia, które wykluczają ich stosowanie. Produkty na cellulit mają zazwyczaj dwa główne działania: rozgrzewające lub chłodzące.

Typy produktów pomagające pożegnać pomarańczową skórkę

Na półkach sklepowych znajdziesz wiele różnych form preparatów działających jedno- i wielotorowo, które pozwalają pozbyć się niechcianych wgłębień. Są to np.:

l Kremy na cellulit i rozstępy

l Maści na cellulit

l Balsamy antycellulitowe

l Sera na cellulit i rozstępy

l Masażery i inne akcesoria rozbijające pomarańczową skórkę

Rozstępy – jak z nimi walczyć?

Rozstępy to problem nieco bardziej uciążliwy niż cellulit, gdyż znacznie trudniej jest się go pozbyć. Jego likwidacja polega na rozjaśnianiu śladów, które w rzeczywistości są swego rodzaju bliznami. Pojawiają się one zazwyczaj jako konsekwencja rozciągającej się skóry, która zmieniła swoją powierzchnię, np. w trakcie ciąży, podczas dorastania czy po przybraniu na wadze. Właśnie ze względu na trudność w usuwaniu rozstępów, warto jest zaopatrzyć się w środki profilaktyczne, które pozwalają na uniknięcie pojawienia ich się nowych lub poszerzenia istniejących już śladów.

Kosmetyki na rozstępy – w czym wybierać?

Głównym zadaniem kosmetyków antyrozstępowych jest silne nawilżanie, bo to jedyna metoda, która hamuje rozwój rozstępów. Dodatkowe wyzwanie to rozjaśnianie istniejących już blizn. Kosmetyki, które mogą Ci pomóc to m.in:

l Balsamy na rozstępy – delikatnie nawilżające i napinające skórę

l Kremy na rozstępy – bardziej skoncentrowane wersje balsamów, zapewniające silniejsze nawilżenie

l Olejki na rozstępy – natłuszczające i dogłębnie nawilżające skórę

l Sera na rozstępy – wchodzące w głębokie warstwy skóry, przepełnione różnego rodzaju substancjami aktywnymi, np. ułatwiającymi rozjaśnianie

Powyższe produkty znajdziesz pod linkiem: https://eapteka.pl/dermokosmetyki/problemy-skorne/cellulit-i-rozstepy

Cellulit kontra rozstępy. Czego łatwiej się pozbyć?

W nierównej walce cellulit a rozstępy zdecydowanie pierwszy zawodnik wygrywa pod kątem możliwości jego redukcji. Natomiast to, który z tych defektów skórnych jest bardziej nieestetyczny pozostawiamy do oceny Tobie. Jednak mimo tej oceny warto stosować działania zaradcze i profilaktyczne, nawet jeśli problem nie jest dla Ciebie uciążliwy, bo zadbana, gładka i jędrna skóra, z pewnością i dla Ciebie będzie satysfakcjonującym efektem wysiłku włożonego w jej pielęgnację.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.