Pracuj w ogrodzie. Będziesz zdrowsza

Pracuj w ogrodzie. Będziesz zdrowsza

Fot: Photogenica

Praca w ogrodzie jest pożyteczna, satysfakcjonująca i zdrowa. Polecamy ją zamiast ćwiczeń w siłowni.

Mając mały ogródek, należysz do szczęśliwców. Masz zielony azyl, w którym możesz wypoczywać, ale też pracować. Praca w ogrodzie daje satysfakcję i świetnie wpływa na zdrowie.

1. Zmniejsza stres

Wystarczy godzina pracy w ogrodzie, aby znacznie zmniejszyć poziom stresu. Obcowanie z roślinami, grzebanie w ziemi uspokaja.

2. Zastępuje ćwiczenia fizyczne

Nie każdy ma ochotę biegać bez celu lub dusić się w siłowni. Praca w ogrodzie z powodzeniem zastąpi taki trening. Sadząc drzewka, krzewy, przycinając gałęzie i pielęgnując trawę również spalimy kalorie. 

3. Zmniejsza depresję

Kop, sadź, nie bój się ubrudzić. W ziemi znajduje się bakteria pod nazwą Mycobacterium vaccae. Jest naturalnym antydepresantem. Podnosi poziom cytokiny, która z kolei wzmacnia produkcję serotoniny, popularnie nazywanej hormonem szczęścia.

4. Wzmacnia pracę mózgu

Taka praca zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji nawet o 47 procent! Zmusza nas bowiem nie tylko do wysiłku fizycznego, ale też wysiłku intelektualnego. Ogród wymaga planowania i konkretnej wiedzy.

5. Zapewnia witaminę D

Praca na dworze i ekspozycja na słońce to spora dawka witaminy D, a ta idzie w parze ze zwiększoną odpornością na infekcje i osteoporozę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.