Praca w domu może cię przerosnąć?

praca w domu

fot. ©baranq/Bank zdjęć Photogenica

Praca w domu? Wydaje się, że ma wiele zalet. To prawda, ale ma też wady. Zobacz jakie, żeby się nie pogrążyć!

Praca w domu, wbrew pozorom, nie jest dla wszystkich. Przede wszystkim trzeba mieć silną motywację i dużo samozaparcia, by nie dać się rozleniwieniu i wykonać wszystko na czas. A pułapek jest więcej!

Najpierw zalety

Niewątpliwą zaletą pracy w domu jest oszczędność czasu. Nie trzeba przecież dojeżdżać do biura. Ponadto samodzielnie można ustalić sobie grafik i działamy według własnego planu. Możemy nawet pracować w piżamie i jeść, kiedy mamy ochotę, nie przejmując się przerwami na lunch. Praca w domu to także lepsza koncentracja, a czasami także większa kreatywność, choć pewnie nie dla wszystkich. A skoro lepiej się skupiamy na pracy, to można ją szybciej wykonać i odpocząć wtedy, kiedy ma się taką potrzebę – bez tłumaczenia się nikomu. Potrzebna jest jednak samodyscyplina, by nie zwyciężyło lenistwo. Praca w domu daje dużo możliwości, choć są tacy, którzy lepiej wypełniają obowiązki, kiedy mają obok siebie szefa.

Nic nie jest wolne od wad

Praca w domu ma również wady. Panuje błędne przekonanie, że jeśli ktoś pracuje w domu, to zawsze ma czas. Faktycznie, w takim układzie można np. bez stresu pozałatwiać rano sprawy urzędowe, jednak obowiązki kiedyś trzeba wykonać. Zmienia się tylko godzina aktywności zawodowej. Do wad pracy w domu należy zaliczyć również brak możliwości zapytania o radę współpracowników. Są co prawda różne komunikatory, ale istnieje niebezpieczeństwo przedłużania się czasu spędzonego na portalach społecznościowych. Kolejnym minusem pracy w domu jest odkładanie jej na później. Mając świadomość, że można pracować o każdej porze, pojawia się pokusa odpoczynku w ciągu dnia, co dodatkowo obniża wydajność pracy. Jest też inny minus pracy w domu, który nie wiąże się z wydajnością – można po prostu przestać dbać o swój wygląd i kompletnie stracić kondycję fizyczną.

Co dalej?

Człowiek jest istotą społeczną, więc nie powinien zamykać się w domu. Trzeba umieć tak zorganizować sobie czas, by pracując w domu, spotykać się ze współpracownikami. To zapewni też lepszą motywację do pracy i poprawi nastrój.

tekst Marta Jacukiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.