Postanowienia noworoczne – jakie najczęściej podejmujemy i równie często łamiemy?

Postanowienia noworoczne – jakie najczęściej podejmujemy i równie często łamiemy?

Fot: Shutterstock

Będę lepsza dla ludzi, bardziej zorganizowana, ograniczę złe nawyki, popracuję nad dobrymi. Postanowienia noworoczne to okazja do podsumowań i planów. Niestety najczęściej łamanych.

Schudnę.

Plan zrzucenia nadprogramowych kilogramów stanowi ok. 25 proc. wszystkich noworocznych postanowień. Większość osób wytrzymuje w nim przez kilka tygodni, potem wraca do gorszych nawyków. Robi to tym szybciej, im bardziej restrykcyjny jest początkowy plan diety.

Będę ćwiczyć

Zapiszę się na siłownię, ćwiczenia z jogi, zacznę uprawiać jogging. Czasem robisz to aby zrzucić wagę, czasem po prostu aby oderwać się na trochę od siedzącego trybu życia. Decyzji konsekwentnie trzyma się przez cały rok ok 35 proc. osób. Większość traci zapał już w lutym.  

Rzucę palenie

Nie ma nic dobrego w paleniu. Jest szkodliwe dla zdrowia, żółkną od niego zęby, ubrania brzydko pachną a na dodatek jest bardzo drogie. To właśnie dlatego decyzja o rzuceniu palenia jest jedną z najbardziej częstych jakie podejmujemy w Nowy Rok. Niestety, tylko 10 proc. osób utrzymuje się w niej dłużej niż 6 miesięcy.

Przestanę pić alkohol

Nigdy więcej nie tknę alkoholu. Te słowa wypowiadasz budząc się z bólem głowy po hucznej zabawie, lub po prostu podejmujesz takie postanowienie dla zdrowia. Przestanę. Przynajmniej ograniczę. Niestety, tak jak z paleniem, takie postanowienie szybko odchodzi w zapomnienie. Przynajmniej do następnego Sylwestra.

Zacznę oszczędzać

To postanowienie podejmuje 14 procent osób. Obiecujesz sobie nie wydawać pieniędzy na rzeczy, których nie potrzebujesz, odkładać więcej na konto oszczędnościowe, na przysłowiową czarną godzinę czy wakacje, o których zawsze marzyłaś. Mamy dobre wiadomości. Ponad 60 proc. z osób podejmujących takie postanowienie jest w stanie w nim wytrwać.

Zorganizuję się lepiej

Podobno statystyczny pracownik spędza aż 6 tygodni na poszukiwaniu czegoś co jest mu absolutnie potrzebne. Lepsza organizacja z pewnością wpłynęłaby na jakoś naszej pracy. Wytrzymuje ok. połowa z nas. Dobre i tyle.

Będę więcej czasu spędzać z rodziną

Będę spędzać więcej czasu z dziećmi, odwiedzać częściej rodziców, odwiedzę dawno nie widzianych członków rodziny. Niestety, to jedno z najczęściej i najszybciej łamanych postanowień. Zapominamy o nim najczęściej jak tylko wrócimy do pracy.

Zacznę uczyć się języka obcego

To jedno z najrzadziej łamanych postanowień. Większość osób (ok. 70 proc.) jest w stanie w nim wytrwać, zwłaszcza jeśli wybiorą nietrudny do nauczenia język.

Wyrzucę z szafy niepotrzebne ubrania

To postanowienie nie do zrealizowania. Niestety, kobiety mają emocjonalny stosunek do ubrań, co po prostu nie pozwala wyrzucić ich do śmieci czy oddać.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.