Ponadczasowe seriale, do których mogę zawsze wracać

M*A*S*H/CBS

M*A*S*H/CBS

Być może jestem już stara, ale humor w serialach wydaje mi się iść po równi pochyłej. W czasach kiedy wyznaczany jest przez żarty kloaczne warto jest pamiętać o serialach, które nigdy się nie zestarzeją. Spójrzmy na produkcje telewizyjne z czasów, kiedy scenariusze były mądre, aktorzy umieli grać a przesłanie było subtelne, ale znaczące.

M*A*S*H

Słodko – gorzka opowieść o szpitalu polowym podczas wojny w Korei. Codzienna praca lekarzy, którzy koszmar swojej pracy i rozłąkę z bliskimi starają się złagodzić humorem. Niezmiernie sugestywnie pokazane antywojenne przesłanie. Wojna to bezsensowne wysyłanie młodych ludzi, którzy sami niespecjalnie wiedzą, dlaczego wysyłani są na niemal na pewną śmierć. Wojna to dramat każdej ze stron. Wojna czyni nieodwracalne zmiany. Wojna nigdy nie ma sensu. M*A*S*H to doskonały dowód na to, że dobry scenariusz i aktorzy wystarczą do stworzenia ponadczasowego serialu z wartościami, które są aktualne pół wieku później. Śmieszy, wzrusza, porusza.

Cytaty:

Henry: Pierce, boisz się?

Sokole Oko: Nie gadaj głupot. Jestem zbyt przerażony, by się bać.

***

Frank (przez walkie – talkie): – Do wszystkich alianckich oddziałów. Podaję swoją pozycję. Gotowi? Widzę sześć gwiazd. Jestem dokładnie pod najjaśniejszą z nich.

Hawkeye: – Znakomicie, Frank.

– BJ: Zaczną nas szukać w Betlejem.

BILL COSBY SHOW

Nie, nie mam zamiaru pisać, że kolejne kobiety oskarżają Billa Cosby o gwałt. Nie wnikam w wymiar sprawiedliwości. Zamierzam pisać o tym, że Bill Cosby show był jednym z najważniejszych seriali mojego dzieciństwa i wciąż pozostaje cyklicznie włączaną pozycją dla poprawienia humoru. Opowieść o inteligenckiej rodzinie z piątką dzieci była nie tylko śmieszna i mądra, przełamywała też wiele barier, które w latach 80tych wydawały się być nie do przejścia. Otóż rodzina Cosbych była czarnoskóra. Ojciec lekarz, matka prawniczka – z łatwością prowadzili bogaty styl życia i utrzymywali piątkę dzieci w wielkim domu w dobrej dzielnicy w Nowym Jorku. Pokazywali styl życia, który był niedostępny wielu Amerykanom tylko dlatego, że nie byli biali. Łamali bariery, przekraczali granice. Pod doskonałym humorem i rewelacyjnym scenariuszem ukrywali subtelne przesłanie, dumę z przemian, jakie miały miejsce ich kraju, pokazywali zmiany.

Bill Cosby Show

Bill Cosby Show

Cytaty:

– Rodzice nie są zainteresowani sprawiedliwością. Rodzice chcą mieć święty spokój.

– Musisz zadecydować, że chcesz czegoś więcej niż się tego boisz.

– Człowiek nie może żyć o samym chlebie. Potrzebuje masła orzechowego.

– Kobiety nie chcą słyszeć co myślisz. Kobiety chcą słyszeć to, co same myślą, tylko głębszym tonem głosu.

– Jeśli znajdziesz w czymś humor, na pewno to przeżyjesz.

ROSEANNE

Serial był następcą Bill Cosby Show i jego dokładnym przeciwieństwem. Pokazywał białą rodzinę klasy robotniczej, zmagającą się z problemami dnia codziennego: utratą pracy, kredytem hipotecznym, ograniczeniem marzeń. Roseanne i jej mąż Dann wychowywali trójkę (w późniejszym okresie czwórkę) dzieci, starając się związać koniec z końcem. W nieszczęściach szukali humoru, w tragediach łączyli się wspólną, nierozerwalną więzią. Serial śmieszył i wzruszał Amerykanów przez 7 kolejnych sezonów. Pokazywał ludzi prawdziwych, zwyczajnych, a jednocześnie całkiem niezwykłych.

ROSEANNE

Cytaty:

– Przepraszam, musze pójść i nakrzyczeć na Darlene

– Mężczyźni to nie psy. Psy są lojalne.

– Szybko, dzieci wyszły. Zmień zamki.

– Kochanie, przecież ugotowałeś obiad trzy lata temu!

– Masz szlaban do menopauzy. Mojej czy twojej? Twojego ojca.

PRZYJACIELE

Mieszkali w apartamentach, na które w rzeczywistym życiu nigdy nie byłoby ich stać, mieli prace, które ledwo pozwoliłyby im się utrzymać. Ale mieli też siebie, wzajemną przyjaźń, rodzące się związki i wielki dystans do świata. Scenarzyści Przyjaciół to geniusze, którzy przez 10 lat bawili nas do łez swoimi przeżyciami.

Przyjaciele

Cytaty:

– Witaj w prawdziwym świecie. Jest do dupy. Pokochasz go.

– Prezerwatywy? Nie wiesz ile tutaj będziemy, być może będzie trzeba znowu zaludnić świat. I prezerwatywy są do tego drogą?

– Dlaczego musisz z nią zrywać? Bądź mężczyzną. Po prostu nie dzwoń.

DZIEWCZYNY Z GILMORE

Kiedy między matką a córką jest zaledwie kilkanaście lat różnicy, czy jest się bardziej przyjaciółką czy rodzicem? Lorelai stara się jak może, żeby Rory miała jak najlepszy dom, najlepiej taki jakiego sama nie doświadczyła. Perypetie matki i córki, te rodzinne, te sercowe i te malutkie, codzienne zjednały sobie milionów widzów na całym świecie. Niedługo zobaczymy kontynuację serialu.

Gilmore Girls

Cytaty:

– Nie lubię poniedziałków a i tak przychodzą!

– Moja matka tutaj była. Czujesz? Pachnie jak Chanel 5 i poczucie winy.

– Ustawiłaś mój budzik na 5 rano! Miałam ku temu praktyczne powody. Jakie? Mój budzik nie jest tak samo wiarygodny jak twój krzyk.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.