Po co jest data ważności na lekach?

Po co jest data ważności na lekach

Fot: Shutterstock

Na każdym leku znajdziesz datę ważności, najczęściej dzień, miesiąc i rok. Wiele osób zastanawia się jednak, czy ta data nie jest przypadkiem naciągana tylko po to, abyśmy kupowali nowe leki. W końcu aspiryna to nie mleko. Czy może być popsuta?

Owszem może. Kolejny raz stanowisko w tej sprawie zajęła niedawno amerykańska Agencja Żywności i Leków. Podkreśliła, że leki, które stracą termin ważności, nie mogą gwarantować tak samo skutecznego działania ani bezpieczeństwa, dla osób które je biorą.

Nie znaczy to jednak, że wszyscy zgadzają się z tym zdaniem. Wiele osób cytuje tutaj liczne badania, które udowadniają, że leki mogą zachować swoje działanie nawet rok po dacie ważności, zakładając, że przechowywane są w odpowiednich warunkach. Po której stronie warto się więc opowiedzieć?

Przede wszystkim nie myl działania z bezpieczeństwem. Różnica jest ogromna. Ze względów etycznych nikt nie przeprowadził i nie przeprowadzi badań na ludziach, analizując skutki brania przeterminowanych leków. Bezpieczeństwo to jednak wystarczający czynnik, aby wyrzucać leki, które przekroczyły datę ważności. Jeśli lek ma dwie daty ważności (czasem jedna jest od producenta, druga od apteki), trzymaj się tej krótszej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.