Odleżyny w jamie ustnej ‒ przyczyny i objawy

fot. mat.pras./pixabay.com

Owrzodzenie odleżynowe to często spotykane schorzenie jamy ustnej. W jaki sposób objawia się ta choroba? Jakie czynniki sprzyjają tworzeniu się odleżyn?

Jak rozpoznać odleżyny?

Do powstawania owrzodzeń jamy ustnej, czyli ubytków w błonie śluzowej, doprowadzić może wiele czynników – m.in. brak higieny jamy ustnej, długotrwały stres, cukrzyca, palenie wyrobów tytoniowych, niedobór witamin, a także mechaniczne urazy. Mianem odleżyn nazywane są owrzodzenia, które powstały właśnie w wyniku fizycznego uszkodzenia śluzówki. Owrzodzenia odleżynowe nie są zmianami trudnymi do zdiagnozowania. Najczęściej przybierają formę czerwonych lub biało-żółtych plam, otoczonych widocznym zaczerwienieniem. Wielkość ubytków w błonie śluzowej uzależniona jest od konkretnego przypadku ‒ ich średnica może wynosić od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Odleżynom może towarzyszyć stan zapalny. Zmiany w jamie ustnej wywołują poczucie dyskomfortu, a czasami ból ‒ zdarza się, że jest on tak silny, że uniemożliwia spożywanie posiłków. Odleżyny powstają w miejscach, które narażone są na kontakt z ciałem obcym ‒ mogą pojawiać się na dziąsłach, podniebieniu, powierzchniach języka, a także na wewnętrznej stronie policzków i warg.

Przyczyny powstawania odleżyn

Główną, najczęściej spotykaną przyczyną powstawania owrzodzeń odleżynowych w jamie ustnej jest obecność ciała obcego, które podrażnia błonę śluzową i narusza jej powierzchnię. Z tego powodu z problemem odleżyn często borykają się osoby starsze, które korzystają z protez zębowych. Niewłaściwe dopasowana proteza może przemieszczać się w jamie ustnej, powodując niewielkie uszkodzenia błony śluzowej, które z czasem mogą zamienić się w bolesne odleżyny. Do powstawania odleżyn może doprowadzić również gromadzące się pod protezą drobinki pokarmu. Właśnie dlatego tak bardzo istotne dla zdrowia jest odpowiednie dopasowanie protezy zębowe oraz regularne czyszczenie jej. Odleżyny w jamie ustnej mogą być również wywołane przez aparaty ortodontyczne – zarówno te stałe, jak i wymienne. Źle dopasowany aparat może podrażniać błonę śluzową jamy ustnej, co w efekcie może doprowadzić do powstania odleżyn.

Więcej informacji na temat powstania odleżyn w jamie ustnej znajdziesz na stronie internetowej: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-a/.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.