O czym świadczy obniżona temperatura ciała

O czym świadczy obniżona temperatura ciała

Fot: Photogenica

Temperatura ciała niższa niż standardowe 36,6 może wymagać interwencji lekarza. Reaguj, zwłaszcza kiedy spadek jest nagły.

Chociaż normą dla człowieka jest 36,6 °C, rzeczywistość wygląda różnie. Przy wysiłku będzie ona większa, a mniejsza, kiedy pozostajesz w stanie spoczynku. Poziom temperatury zależy od wielu czynników: wieku, aktywności fizycznej, diety, a nawet pory dnia (nocą temperatura ciała lekko spada). To, co dla jednego człowieka jest normą, może być problemem dla drugiego. Jak interpretować stałe utrzymywanie się temperatury niższej niż 36,6°C?

Minimalne różnice u dorosłych

Organizm człowieka ma zdolność termoregulacji, czyli utrzymania temperatury ciała w zakresie najbardziej optymalnym dla organizmu. Wahania nie powinny jednak wynosić więcej niż 0,1 stopnia. Obniżenie temperatury o stopnień lub więcej względem normy 36,6 °C – i dłuższe utrzymanie się tego stanu – może wzbudzać niepokój.

Do częstych czynników wywołujących niższą temperaturę należą:

– Wystawienie organizmu na zimno, które prowadzi do hipotermii
– Niski poziom cukru
– Młody lub bardzo zaawansowany wiek
– Aklimatyzacja w miejscu o cieplejszym klimacie
– Choroby, które wpływają na zdolność pocenia się np. nadczynność tarczycy, hipoglikemia, zapalenie szpiku, czy zakażenie wirusami.
– Niektóre leki

Mniejsze różnice u dzieci

Prawidłowa temperatura u dziecka powinna wynosić minimum 36ºC. Niższa (np. 35,4°C, 35,5°C czy 35,6°C), utrzymująca się przez dłuższy czas, nie jest normą i powinniśmy wybrać się na konsultację z lekarzem. Jeśli spadek jest nagły (bo maluch np. przemókł w zimny dzień), natychmiast ogrzej dziecko, zdejmij mokre ubranie i podaj ciepłe płyny do picia.

Pamiętaj

Temperatura 35,4 stopni powinna cię zaniepokoić, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Temperatura mierzona pod pachą jest o ok. 0,5 stopnia niższa niż mierzona w ustach.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.