Nike Air Max 90 – najpopularniejsze odsłony legendy

fot. mat.pras.

Wśród modeli Nike Air Max próżno szukać drugiego o tak kultowym statusie jak Nike Air Max 90. Dość wspomnieć, że miał premierę w 1990 roku, pod jego znakiem upłynęła cała dekada, a dziś wciąż cieszy się bodaj największą popularnością w całej kolekcji. Dlatego też na przestrzeni lat doczekał się rekordowej liczby wznowień. Na rynku można znaleźć tyle odsłon tych legendarnych sneakersów, że każdy bez problemu powinien znaleźć wariant idealnie odpowiadający jego potrzebom i gustom.

Oryginalne Nike Air Max 90

Z początku Nike Air Max 90 były nazywane po prostu Air Max III, lecz z chwilą ich reedycji po 2000 roku nadano im obecne miano. Pracował nad nimi ojciec wszystkich air maxów, czyli Tinker Hatfield. Wyróżnił je bardziej agresywnym designem i połączył siateczkę ze skórą i syntetycznym zamszem.

Pierwsze warianty kolorystyczne Nike Air Max 90 to Laser Blue oraz Radiant Red, jak nic oddające ducha tamtej dekady. Te odsłony królowały na sportowych arenach, ulicach i wybiegach modowych przez 12 lat. Dopiero w 2002 roku pojawiła się ich reedycja. Dopilnowano wtedy, by jak najbardziej odpowiadała oryginałowi.

fot. mat.pras.

Nowe tysiąclecie – nowe odsłony Nike Air Max 90

Reedycja z 2002 roku przyjęła kolorystykę nazywaną Mx Orange i dedykowana była na rynek australijski. Rok później premierę miała odsłona Nike Air Max 90 przeznaczona na Europę i Azję. Dopiero wtedy sneakersy doczekały się legendarnej dziś kolorystyki Infrared. Czasem stosuje się to miano również wymiennie z oryginalnym Radiant Red, lecz warto pamiętać, że to błędne nazewnictwo.

Pierwsza oficjalna reedycja dla Stanów Zjednoczonych miała premierę w 2005 roku. Stanowiła część zestawu History of Art. Rok później rozpoczęła się rewolucja, a uwielbiane buty coraz mniej przypominały te oryginalne.

W poszukiwaniu nowości – rewolucja Nike Air Max 90

W 2006 roku Nike zaskoczyło fanów zestawem One Time Only, w którym zastosowano nowe rozwiązania. Nike Air Max 90 otrzymał podeszwę… 360 Air Max. Ta koncepcja nie zdobyła zbyt wielu zwolenników. Dużą popularnością nie cieszyły się również kolejne odsłony z 2008 roku: Premium Ostrich czy Air Max 90 Current.

fot. mat.pras.

Kolejne reedycje to mniejsze okienko w podeszwie i odcień Infrared bardziej podchodzący pod róż. Chętnie kupowany był model Air Max 90 Hyperfuse wyróżniający się jednolitą, bezszwową cholewką.

Jedne z ostatnich odsłon butów Nike Air Max 90 to Engineered Mesh oraz AM 90 2014. Obie odznaczają się technologicznymi rewolucjami obejmującymi między innymi nowy sposób produkcji cholewy czy system Air widoczny na całej linii podeszwy. Jest więc w czym wybierać! Sam tylko model Nike AM 90 to szeroki wybór – zarówno jeśli chodzi o technologię, jak i estetykę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.