Nietolerancja pokarmowa – jak sobie z nią radzić

fot. mat. pras.

Co druga osoba cierpi na nietolerancję pokarmową i spowodowane z nią problemy skórne. Sprawdź, czym jest nietolerancja pokarmowa i jak sobie z nią poradzić.

Nawet 45% społeczeństwa może cierpieć na nietolerancję pokarmową. Czym ona jest? Nieprawidłową reakcją organizmu na spożywany pokarm, a precyzyjnie na niektóre jego składniki. Wynika ona z niedoboru enzymów rozkładających określone substancje występujące w jedzeniu. Do najczęściej nietolerowanych tego typu substancji należy laktoza, która znajduje się przede wszystkim w mleku i produktach mlecznych – jogurtach, kefirach, serach, śmietanie. Często uczula nas również gluten. Występuje on w żywności wytwarzanej z pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia. Pojawia się więc w takich produktach, jak makaron, pieczywo. Nietolerancję mogą wywoływać również orzechy, czekolada, niektóre alkohole, a nawet niektóre owoce i warzywa.

Skóra lustrem odżywiania

Trądzik, sucha, naczyniowa cera, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergie skórne to przewlekłe objawy, mogące świadczyć o nietolerancji pokarmowej. Gdy na skórze uporczywie pojawiają się wysypki, swędzenie, rumień czy pokrzywka to sygnał alarmowy: organizm nie działa prawidłowo. Nietolerancja pokarmowa jest powszechnym zjawiskiem, dlatego bardzo prawdopodobne, że wszelkie zmiany skórne są spowodowane właśnie z nią. W przeciwieństwie do często mylonych z nietolerancją alergii pokarmowych, na które cierpi zaledwie 2% społeczeństwa, charakteryzuje się ona długotrwałością i uciążliwością. Dlatego ważne, by szukać źródła problemu i móc właściwie z nim walczyć.

Możesz sobie z tym poradzić

Badanie na nietolerancję pokarmową w Viva-Derm polega na pobraniu od pacjenta krwi i oznaczeniu przeciwciał IgE w surowicy. Są one wytwarzane przez organizm przeciw konkretnym, spożywanym przez nas produktom i składnikom żywnościowym. Dzięki temu test pozwala precyzyjnie zdiagnozować, jakie właśnie produkty i składniki wywołują nietolerancję.
Leczenie nietolerancji polega na wyeliminowaniu z diety produktów podejrzewanych o wywoływanie jej skutków. Nazywane jest to często dietą eliminacyjną. Po otrzymaniu wyników testu pacjent korzysta z indywidualnego programu dietetycznego opracowanego przez specjalistę Viva-Derm. Po pewnym czasie stosowania wskazanej diety i ponownym wykonaniu badań często układ immunologiczny jelit przestaje reagować lub reaguje w mniejszym stopniu na produkty i składniki.

Testy na nietolerancję pokarmową nie są jedynie podstawą w terapiach leczniczych, ale mają wiele innych wskazań. Wykonuje się je m.in., aby przeciwdziałać starzeniu skóry oraz w procedurach estetycznych – w leczeniu cellulitu czy modelowaniu sylwetki. Dzisiejsza medycyna daje wiele możliwości, z których warto korzystać. Kompleksowe i holistyczne podejście do własnego ciała i zdrowia pozwoli długo się nimi cieszyć.

http://www.viva-derm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.