Najpopularniejsza lalka na świecie

 

 

 

Barbie

Niewątpliwie najpopularniejszą lalką na świecie jest lalka Barbie, która stała się już pewnego rodzaju ikoną kultury masowej. Obecnie najstarsze egzemplarze zabawki są warte miliony dolarów.

Historia lalki Barbie

Pomysłodawczynią projektu lalki o dojrzałym kobiecym wyglądzie była Ruth Handler, żona współwłaściciela firmy Mattel. Kobieta z pomocą Jacka Ryana przerobiła w 1958 roku model lalki dla dorosłych. Nowy produkt nazwała Barbie (po swojej córce Barbarze). Po raz pierwszy lalka pojawiła się na Targach Zabawek w Nowym Yorku, 9 marca 1959 roku i ten dzień jest uważany za datę jej urodzin. Lalka Barbie stała się hitem na rynku zabawek i w pierwszym roku po debiucie sprzedała się w nakładzie około 350 000 tys. sztuk.

Lalka Barbie posiada swój fikcyjny życiorys, w którym przedstawieni są członkowie jej rodziny, przyjaciele i znajomi. Zabawka stała się popularna na całym świecie. Wyprodukowano ją w ponad 40 różnych narodowościach. Barbie wykonywała 130 profesji. Egzemplarze z kolekcji wprowadzonej w 2015 roku dostępne są w kilkunastu fryzurach, kształtach twarzy i kolorach włosów. Dodatkowo lalki z linii „Fashionista Barbie” mają giętkie kostki, dzięki czemu mogą założyć płaskie buty. Od momentu powstania, ubrania dla Barbie stworzyło 75 projektantów, lalka posiada również swój oficjalny kolor – Barbie Pink.

Najdroższe Barbie na świecie

Najbardziej wartościową Barbie na świcie była lalka stworzona przez projektanta biżuterii – Stefana Canturi. Biżuteria lalki została wykonana z białego i różowego diamentu oraz szmaragdu. Barbie sprzedano w domu aukcyjnym Christie’s za blisko 2 mln zł. Całą kwotę przekazano na Fundację na Rzecz Badań nad Rakiem Piersi.

W Meksyku w 2008 roku wyprodukowano lalkę, która promowała film „Barbie i Diamentowy zamek”. Był to jedyny egzemplarz, jego wartość wyceniono na 315 000 tys. zł. Wszystkie akcesoria królewskie wykonano z białego złota.

Lalkę wyprodukowaną w 1999 roku, z okazji 40. urodzin Barbie, sprzedano za 280 000 tys. zł. Została zaprojektowana przez De Beers i nosiła suknię ze 160 diamentami oraz biżuterię z białego 18-karatowego złota.

Pierwsza lalka Barbie z 1959 roku, została kupiona w 2006 roku przez kolekcjonera z Christies. Jakiś czas temu, lalkę w czarno-białym kostiumie kąpielowym można było kupić na eBay za 8 tys. dolarów.

Firma Mattel wraz z Radą Projektów Mody Ameryki stworzyły kolekcję lalek Barbie w czarnych sukienkach – „Barbie Basics Collection. Jedna z nich – Barbie Lorraine Schwartz była wysadzana diamentami kosztowała 7500 tys. dolarów.

Największa kolekcja Barbie na świecie

Niemka Bettiny Dorfman posiada największą na świcie kolekcję lalek Barbie. Jej zbiór liczy 17 tys. sztuk. Najstarsze lalki mają ponad 50 lat i są warte nawet 8 tys. euro. Cała kolekcja została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Lalka Barbie to niekwestionowany hit wśród zabawek. Z pewnością jeszcze przez długie lata będzie jedną z ulubionych lalek. Produkty firmy Mattel można znaleźć np. na: modino.pl. Obok lalki Barbie dostępne są m.in. Ken, Sandella i Enchantimals.


fot. materiały prasowe

artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.