Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet

Nowe spojrzenie na rzęsy
Nowe spojrzenie na rzęsy

Niepłodność stwierdza się, kiedy kobieta nie zachodzi w ciążę mimo regularnych, niezabezpieczonych stosunków przez ponad rok. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być między innymi brak owulacji, niedrożność jajowodów, oraz choroby takie jak zespół policystycznych jajników, mięśniaki macicy i endometrioza.

OwulacjaBrak owulacji jest główną przyczyną niepłodności

U kobiet w wieku rozrodczym co miesiąc w jednym z jajników powinna dojrzewać nowa komórka jajowa. Proces ten nazywany jest owulacją. Jajeczkowanie ustaje naturalnie w okresie menopauzy, ale w niektórych przypadkach może się to wydarzyć wcześniej. Główna przyczyna braku owulacji to zaburzenia hormonalne o podłożu psychologicznym, neurologicznym lub farmakologicznym. Owulacja może zanikać także w wyniku chorób przysadki mózgowej i podwzgórza, cukrzycy, bulimii, anoreksji, otyłości oraz zaburzeń funkcjonowania nadnerczy i wątroby.

Niedrożność jajowodów utrudnia zajście w ciążę

Niedrożność jajowodów może być wrodzona, ale znacznie częściej dochodzi do niej na skutek czynników mechanicznych. Należą do nich zabiegi i operacje wykonywane w macicy, stany zapalne (powodowane przez choroby przenoszone drogą płciową, zapalenie wyrostka robaczkowego), zrosty i przewężenia w jajowodach.

Choroby sprzyjające niepłodności: PCOS, endometrioza, mięśniaki macicy

Do chorób, które znacznie zmniejszają szanse na zajście w ciążę zalicza się zespół policystycznych jajników (PCOS). Schorzenie charakteryzuje się brakiem owulacji i zaburzeniami hormonalnymi. U kobiet chorych na PCOS na jajnikach tworzą się pęcherzyki, które uniemożliwiają uwalnianie komórki jajowej. Inną chorobą powodującą niepłodność jest endometrioza. Polega ona na tym, że błona śluzowa macicy łuszczy się i gromadzi w pochwie, okolicach jelit i w otrzewnej. Trudności z poczęciem dziecka mogą być też skutkiem mięśniaków macicy, czyli łagodnych guzów. Mięśniaki mogą doprowadzić także do poronień.

Więcej na invimed.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.