Masz łupież? Przeczytaj

Masz łupież? Przeczytaj

Fot: Photogenica

Łupież to trudny do pokonania wróg. Przyczyny jego pojawienia się są bardzo różne. Musisz z nim walczyć na wielu frontach.

Łupież to problem około 50 procent ludzi na całym świecie. Co ciekawe, z wiekiem staje się mniej uciążliwy i występuje rzadziej. Naukowcy spekulują, że być może jest po prostu czymś, przez co trzeba przejść. Jest trudnym wrogiem, którego nie da się raz na zawsze pokonać. Skąd się bierze? Naukowcy i lekarze wskazują na wiele źródeł. Łupież może być efektem złej pielęgnacji włosów i skóry głowy (zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie i czesanie), źle dobranych kosmetyków, przesuszonej skóry lub chorób, np. łuszczycy czy zakażenia grzybiczego. Istnieją badania wiążące łupież ze złą dietą: spożywaniem zbyt dużej ilości soli i cukru, nadużywaniem alkoholu. Jeśli to także twój przeciwnik, rozpocznij kompleksowy atak i bądź gotowa na długą walkę.

Jak unikać łupieżu

– Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Zwiększają produkcję naturalnie wydzielanych przez gruczoły skóry olejków, co nasila łupież.

– Uzupełnij witaminy. Dodaj do diety owoce i warzywa bogate w cynk i witaminę B.

– Wybierz dobry szampon przeciwłupieżowy, koniecznie z ketokonazolem, cynkiem lub siarczkiem selenu

Domowe sposoby na łupież

 – Ocet jabłkowy. Wymieszaj równą ilość octu i wody, polej włosy i skórę głowy. Po 30 minutach spłucz głowę ciepłą wodą. Powtarzaj kurację 1-2 razy w tygodniu.

– Soda oczyszczona. Soda działa jak peeling, pomaga oczyścić włosy i skórę głowy. Dodawaj łyżeczkę sody do swojego szamponu i myj włosy jak zazwyczaj.

– Aloes. Wyciśnij sok z liścia aloesu i wmasuj w skórę. Po 5 minutach spłucz głowę i normalnie umyj włosy.

– Olej kokosowy. Rozpuść 5 łyżek oleju, a potem wmasuj w głowę i włosy. Po godzinie umyj włosy jak zazwyczaj.

Pamiętaj

Jeśli żaden sposób nie pomaga, koniecznie wybierz się do dermatologa. Lekarz oceni stan skóry pod kątem innych chorób (np. łuszczycy) i zaordynuje odpowiednie leczenie.

 

1 Comment

  • tynka napisał(a):

    A jak już nas łupież dopadnie, to trzeba sięgnąć po dobry szampon. Niestety zanim trafiłam na ten swój – Pirolam przetestowałam wszelkie inne, które podrażniły mi głowę i jeszcze naturalne maseczki, które nie działają, bo są za słabe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.