Łuszczyca – najczęstsza choroba skóry

fot. ©lanak/123rf.com

Nawet milion Polaków może chorować na łuszczycę – to częsta choroba skóry wymagająca długiego leczenia. Jeśli i Ty na nią cierpisz, jesteś narażona również na wystąpienie celiakii (trwałej nietolerancji glutenu). Szacuje się, że aż 16% chorych na łuszczycę mogłoby poprawić stan skóry jedynie dzięki eliminacji glutenu!

Może ją mieć aż 2-3% Europejczyków. Przyczyny wystąpienia nie są do końca poznane, jednak duże znaczenie przypisuje się układowi immunologicznemu. Zbyt szybko wysyła on sygnały powodujące proces przemiany komórek w skórze. U zdrowych osób trwa on ok. 26 dni, a u chorych na łuszczycę – jedynie 4. Z tego powodu nowe komórki powstają wtedy, gdy stare nie są jeszcze złuszczone, co powoduje zgrubienie naskórka i wytworzenie twardych łusek (składają się z martwych komórek).

Objawy łuszczycy to zmiany skórne

Są one czerwone, grubsze i pokryte srebrzystą łuską, mogą swędzieć. Zwykle występują na łokciach, kolanach i ogólnie na nogach, dłoniach, owłosionej skórze głowy, w fałdach skórnych (pachy, pachwiny etc.) czy w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. U niektórych chorych zmiany pojawiają się też na paznokciach, stawach czy w jamie ustnej.

Celiakia i łuszczyca – jakie są między nimi powiązania?

Obie choroby mają podłoże autoimmunologiczne, a tego typu schorzenia występują często razem. Co ważne, celiakia może zaburzać terapię łuszczycy i zaostrzać objawy, ponieważ zażywane leki po prostu nieprawidłowo się wchłaniają. Jak to możliwe?

Przy celiakii gluten powoduje nieprawidłową odpowiedź immunologiczną – po spożyciu glutenu organizm atakuje kosmki jelitowe. To małe wypustki, których funkcją jest wchłanianie substancji odżywczych, m.in. z pożywienia i właśnie leków. Co ważne, celiakia nie jest chorobą wieku dziecięcego – może uaktywnić się bez względu na wiek, ale tylko u tych osób, które mają geny za nią odpowiedzialne.

Leczenie łuszczycy dietą bezglutenową

Nawet 16% chorych na łuszczycę może mieć też celiakię. Wówczas rozpoczęcie diety bezglutenowej znacznie poprawia stan skóry i pozwala zmniejszyć nieprzyjemne objawy. Profesor G. Michaelsson w jednym z wywiadów dostępnych w „Psoriasis Advance” (czasopismo wydawane przez National Psoriasis Foundation w USA) zalecił wszystkim chorym na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów wykonanie badania w kierunku celiakii. Wskazał też, że pacjenci z utajoną celiakią i widoczną łuszczycą po eliminacji glutenu stali się wolni od objawów tej drugiej choroby.

Czy leczyć się na własną rękę?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy dieta bezglutenowa pomoże wyeliminować nieprzyjemne zmiany skórne, najpierw najlepiej sprawdź, czy to konieczne. Wiele osób przechodzi na dietę bezglutenową bez zdiagnozowania celiakii, szybko się zniechęcając – tymczasem efekty widoczne są dopiero po jakimś czasie, gdy kosmki jelitowe zaczynają się odbudowywać. Warto ponadto skorzystać z pomocy dietetyka, żeby dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Jak wykryć celiakię? Badania najlepiej rozpocząć od tych genetycznych, żeby sprawdzić, czy masz geny powodujące tę chorobę. Ich brak pozwoli od razu wykluczyć schorzenie. A jeśli są obecne? Wtedy sprawdza się, czy celiakia jest aktywna.

www.badaniaprenatalne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.