Lody dla osób z celiakią już w sprzedaży

 

Lody dla osób z celiakią już w sprzedaży

Lody dla osób z celiakią

Osoby z celiakią i będące na diecie bezglutenowej już nie muszą sobie odmawiać deserów lodowych. W sklepach pojawiły się właśnie pierwsze w Polsce lody z licencją bezglutenowości nadaną przez Stowarzyszenie Osób Chorych na Celiakię i Na Diecie Bezglutenowej. Desery stworzyła firma “Anita”.

Szacuje się, że celiakia, czyli nadwrażliwość organizmu na gluten dotyczy nawet 1 proc. populacji. Sposobem na uniknięcie przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jakie towarzyszą nietolerancji pokarmowej, jest wyeliminowanie z diety wszystkich potraw zawierających gluten.

Dziś staje się to coraz łatwiejsze. W sklepach dostępne są już ciasta, makarony, płatki oraz czekolady, a od niedawna także desery lodowe wolne od glutenu. Co więcej, od maja w sprzedaży są pierwsze w Polsce lody posiadające licencję nadaną przez Polskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Celiakię i na Diecie Bezglutenowej.

Jest to gwarancją, że produkt, po który sięga osoba z celiakią lub będąca na diecie faktycznie nie ma żadnych składników zawierających gluten np. mąki pszennej czy pochodnych pszenicy. Można je łatwo rozpoznać. Opakowania deserów z licencją oznaczone są specjalnym zielonym znaczkiem z przekreślonym w kole kłosem pszenicy.

Takie desery, przyjazne osobom z celiakia i na diecie bezglutenowej, jako pierwsza w kraju wprowadza właśnie firma “Anita”, która jako jedyny producent deserów lodowych otrzymała licencję Stowarzyszenia. Póki co dostępne w sprzedaży są 3 rodzaje lodów z oznaczeniem bezglutenowości, ale docelowo będzie ich 13.

Specjalne znaczki posiadają już: “Lody waniliowe bez laktozy na płynnym mleku”, ” “Muu – lody jogurtowe z sorbetem mango i marakują” oraz “Smooth Ice Truskawka”.

“Lody waniliowe bez laktozy” to nowa kategoria produktów “Anity”, stworzona z myślą o osobach z nietolerancjami pokarmowymi. Lody nie tylko posiadają deklarację bezglutenową, są także pozbawione cukru mlecznego, dzięki czemu mogą po nie sięgać także osoby z nietolerancją laktozy.  Lody powstały na bazie płynnego mleka, z którego usunięto wywołujący alergie składnik.

Możliwe to stało się dzięki dodaniu do nich laktazy, czyli naturalnego enzymu stosowanego do rozkładu laktozy. W ten sposób powstał deser dla osób, które muszą przestrzegać ściśle określonej diety pozbawionej cukru mlecznego. Do produkcji deseru nie wykorzystuje się także mąki pszennej czy pochodnych pszenicy. Póki co dostępne są one wyłącznie o smaku waniliowym i w opakowaniach 1l. Kupić je można w Carrefour, Netto oraz w sklepach grupy Specjał.

Glutenu nie zawierają także dwa inne desery “Anity” dostępne już w sklepach. W tym  jogurtowe lody Muu z sorbetem mango i marakują. Klasyczne  familijne zostały stworzone na bazie jogurtu naturalnego, a ich smak wzbogacono sorbetem z przetartych owoców mango i marakui. Z kolei lody “Smooth Ice Truskawka” to czysty sorbet powstały na bazie wyłącznie naturalnych owoców, bez dodatków zawierających gluten.

Docelowo w sprzedaży pojawi się aż 13 rodzajów lodów posiadających oznaczenia “gluten free” – zapowiada firma.

Ceny lodów:
Lody waniliowe bez laktozy – ok. 5 zł
Lody Muu  – ok. 5 zł
Smooth Ice Truskawka – ok. 1,2

1 Comment

  • emila pisze:

    to super że lody bezglutenowe są już w sprzedaży, ja widziałam osobiście bezglutenowe lody także w biedronce, ale do tej pory sama je robiłam z kaszy jaglanej , mleka kokosowego i owoców. Wkładałam wszystkie składniki do blendera z dzbankiem z panasonica i po 3 minutach miałam idealną masę. Potem w foremki i do zamrażalnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.