Leczenie implantologiczne – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Leczenie implantologiczne – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Leczenie implantologiczne – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Leczenie implantologiczne to uzupełnienie ubytków w uzębieniu pacjenta poprzez zastosowanie indywidualnie dopasowanych implantów stomatologicznych, które spełniają funkcję estetyczną, a w większości też praktyczną w życiu pacjenta. Są dobierane przez specjalistę stomatologa pod względem koloru i wielkości do pozostałych zębów pacjenta. Ma to ogromny wpływ przede wszystkim na wytrzymałość implantów i ostateczny efekt. Dlaczego zabieg należy przeprowadzić w specjalistycznym gabinecie? Co to jest implant? Jakie są etapy leczenia?

Czym są implanty?

Implantami stomatologicznymi nazywamy sztuczne korzenie, które najczęściej wykonane są z tytanu. Mają one wielkość stosowną do naturalnego korzenia i dobraną pod tym właśnie kątem. Na tytanowym implancie umieszcza się koronę, czyli sztuczny ząb. Liczba implantów nie musi być jednakowa z liczbą zębów. W niektórych przypadkach jedynie na dwóch implantach jest możliwe oparcie całej protezy.

Co to jest korona zębowa?

Korona zębowa to sztuczny ząb, który w przypadku leczenia implantologicznego jest montowany właśnie na implancie. Koronę stosuje się również, gdy naturalny ząb jest poważnie uszkodzony, celem zabezpieczenia dalszych zniszczeń. Stomatolodzy wykorzystują korony do pokrycia zęba leczonego kanałowo oraz mocowania mostu.

W gabinetach stomatologicznych dostępne są różne rodzaje koron zębowych:

– metalowe – ze stopów metali;
– akrylowe – charakteryzujące się niezbyt dużą trwałością;
– metalowe licowane akrylem – niezbyt trwałe, w części przedniej pokryte akrylem w kolorze zębów;
– ceramiczne – trwałe, wysokiej jakości, kosztowne;
– cyrkonowe – zbliżone wyglądem do naturalnych zębów, bardzo wytrzymałe.

Zabieg w gabinecie stomatologicznym

Zabieg musi być wykonany w precyzyjny sposób z zachowaniem wszelkich obowiązujących zasad leczenia. Często, zanim zdecydujemy się na wykonanie zabiegu, szukamy porad oraz ogłoszeń na forach oraz wśród znajomych. Jeśli chcesz, by Twoje zęby wyglądały pięknie, a cały proces przebiegał w stu procentach bezpieczne, zdecyduj się na wstawianie implantów w gabinecie stomatologicznym Dent Kraków. Pracujący tam specjaliści w oparciu o doświadczenie oraz nowoczesny sprzęt kompleksowo zajmą się wypełnianiem ubytków Twojego uzębienia. Działając według kolejno zaplanowananych etapów leczenia gwarntują piękny i zdrowy wygląd zębów.

Proces zakładania

Leczenie przebiega w kilku etapach. Składa się na nie:

– wszczepienie sztucznego korzenia
– montaż śruby gojącej;
– zamocowanie sztucznego zęba.

ETAP I: Implant

Lekarz stomatolog na tym etapie wywierca w kości otwór, który posłuży do założenia implantu. Przed wszczepieniem specjalista wykonuje zdjęcie pantomograficzne, które pozwala ustalić, czy w dziąśle jest wystarczająco dużo tkanki kostnej, która pozwoli na jego bezpieczne wprowadzenie. Możliwa jest sytuacja, gdy w wyniku utraty zęba doszło zaniku kości, co może skutkować potrzebą przeprowadzenia zabiegu regeneracji kości. Samo wszczepienie wykonywane jest pod częściowym lub całkowitym znieczuleniem. Zabieg nie jest bolesny, w zależności od skomplikowania trwa przeciętnie od 0,5 do 2 godzin. Specjalista przed zaszyciem rany upewnia się, czy całość trzyma się stabilnie.

ETAP II: Śruba gojąca

Na drugi etap składa się odkrycie implantu i zaimplementowanie śruby gojącej. Podczas procesu gojenia, który trwa od 3 do 6 miesięcy, stabilizuje się i zrasta z kością, a na końcowym etapie odsłania się. Chirurg lub lekarz implantolog nacina błonę śluzową i montują śrubę gojącą, która stymuluje gojenie i pozwala na wymodelowanie dziąsła do kolejnego etapu leczenia implantologicznego – protetyki.

ETAP III: Proteza

W końcowym etapie leczenia następuje dobranie odpowiednich koron – zebranie wycisków protetycznych i ustalenie ich koloru. Na podstawie danych pobranych przez lekarza w laboratorium protetycznym wykonuje się łącznik (pozwala na montaż korony) i koronę. Podczas ostatniej wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz przykręca otrzymany łącznik do implantu, i montuje na nim protezę.

Czy warto?

Wśród zalet implantów należy wymienić przede wszystkim walor estetyczny i praktyczny. Co więcej, zapobiegają one zanikowi kości, co długofalowo może przyczynić się do pochyleń innych zębów. Ich charakterystyczną cechą jest biokompatybilność co oznacza, że nie wywołują skutków ubocznych, a proteza nie wypada.

Co warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na zabieg?

Przede wszystkim jest to inwestycja, która zwróci się po latach, dla wielu osób jest to jednak zabieg bardzo kosztowny. Zdarzają się sytuacje, gdy implant zostanie odrzucony przez organizm. Aby temu przeciwdziałać, warto dbać o zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Jeśli codzienna higiena będzie uzupełniona o odpowiednie kosmetyki, możemy liczyć na zadowalający efekt.

 
 

Przeczytaj także

1 Comment

  • Paulina napisał(a):

    Spotkałam się już z opinią,że nie warto,że to dużo czasu i pieniędzy. Niektórzy także bardzo się boją tego tematu i unikają go jak tylko mogą. W efekcie tracą wiarę w siebie i są mniej pewni swego. Warto czasem wybrać mniejsze zło dla samego siebie.

Dodaj komentarz