Których języków obcych warto się uczyć?

Których języków obcych warto się uczyć?

Nie od dziś wiadomo, że znajomość języków obcych daje wiele możliwości związanych m.in. z zatrudnieniem. Osoba, która posługuje się norweskim, szwedzkim czy węgierskim, bez problemu znajdzie pracę w korporacji, albo biurze tłumaczeń.

Kiedyś najbardziej pożądanym językiem na rynku pracy był angielski, ale dziś traktowany jest on przez pracodawców jak standard. Obecnie znaczenie zyskały np. języki skandynawskie i azjatyckie. Wszystko dzięki otwierającym się możliwościom gospodarczym.

Najpopularniejsze języki w 2017 roku

Niezmiennie najpopularniejszym językiem na świecie był angielski. Eksperci szacują, że 87% treści zamieszczonych w Internecie, napisana jest w tym języku. Na drugim miejscu znalazł się niemiecki, którego warto się nauczyć choćby ze względu na bliskość granicy z zachodnimi sąsiadami. Kolejnym ważnym językiem był rosyjski, który ponownie zyskuje na znaczeniu. Dzięki jego znajomości można swobodnie porozumiewać się w Rosji, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Białorusi i na Ukrainie. Dużą popularnością cieszył się również hiszpański, na całym świecie posługuje się nim blisko 500 mln osób. Coraz bardziej pożądanymi na rynku pracy stają się języki skandynawskie. Przede wszystkim dlatego, że cały wspomniany obszar geograficzny kojarzony jest z wysokim statusem społecznym, a rankingi pokazują, że Norwegia jest krajem, w którym żyje się najlepiej. W Polsce powstaje coraz więcej firm, które współpracują ze Skandynawią, dlatego pracodawcy chętnie zatrudniają kandydatów posługujących się którymś ze skandynawskich języków.

Możliwości zatrudnienia

Posługując się biegle językami obcymi, bez problemu można znaleźć pracę w korporacjach. Ponadto osoby, które ukończyły filologiczne studia wyższe, mogą zatrudnić się w biurach tłumaczeń, jak choćby w http://www.centrumtlumaczen.pl/tlumaczenia/. Firma zajmuje się translacją treści w 40 językach, m.in. angielskim, francuskim, niemieckim i holenderskim. Ponadto w ofercie znajdują się tłumaczenia pisemne, specjalistyczne i przysięgłe, a wycena zlecenia jest bezpłatna. Alternatywą zatrudnienia są korporacje współpracujące z firmami zagranicznymi, które bez problemu przyjmą kandydata ze znajomością języków obcych.

Czy nauka języków obcych jest trudna?

Podstawą w efektywnej nauce języka obcego jest całkowite się w nim zanurzenie. Szybkie rezultaty przynosi codzienny kontakt z językiem. Obecnie nauka nie musi sprowadzać się do czytania podręczników i wypełniania ćwiczeń. Istnieje wiele lepszych metod jak oglądanie filmów w oryginale, słuchanie radia, albo czytanie prasy i książek. Naturalne obcowanie z językiem pozwala na szybsze przyswojenie słownictwa i treści niż powtarzanie i wkuwanie zestawów słówek. Z biegiem czasu mózg zaczyna traktować język obcy jak naturalny, rodzimy, dlatego nauka i rozumienie go są coraz łatwiejsze.

Nauka języków obcych jest kluczem do swobodnego porozumiewania się z osobami z całego świata. Rozwinięte kompetencje językowe dają wolność w podróżowaniu, szukaniu zatrudnienia i poznawaniu nowych kultur. Warto śledzić, które języki są pożądane na rynku pracy w danej chwili, bo zazwyczaj zależy to od możliwości rozwoju gospodarki.


fot. materiały prasowe

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.