Kremy z kwasem salicylowym – jaki mają wpływ na skórę?

fot. mat.pras.

Wśród składników, które możemy “zaserwować” swojej skórze znajduje się kwas salicylowy. Warto zastanowić się, jaki wpływ ma jego zastosowanie.

Właściwości kwasu salicylowego

Kwas salicylowy należy do beta-hydroksykwasów (BHA). Już sam fakt, że jest kwasem przywodzi nam na myśl jedno – złuszczanie. Substancja ta działa jednak nie tylko peelingująco – ma także właściwości antybakteryjne oraz oczyszczające. Dlatego będzie pożądany dla cer z problemami – trądzikowych, skłonnych do wyprysków. Warto też wspomnieć, że jedną z cech charakterystycznych kwasu salicylowego jest “umiejętność” przenikania przez warstwę lipidową skóry (rozpuszcza się on w tłuszczach) więc składniki aktywne kosmetyków, którym towarzyszy kwas z większą łatwością przenikną w głąb naskórka odżywiając go.

Łączenie kwasów w kosmetykach

Kwas salicylowy jest częstym składnikiem kremów pomagających w walce z trądzikiem. Zazwyczaj jednak łączony jest z innymi kwasami, na przykład migdałowym czy azaleinowym. Nie należy jednak myśleć, że wszystkie te kwasy spowodują maksymalne złuszczenie twarzy. Kwas salicylowy potęguje działanie innych kwasów, powodując generalną poprawę stanu skóry – jej lepsze nawilżenie, odżywienie, wyrównanie kolorytu. Sam kwas salicylowy pozwala zmniejszyć łojotok, będący jednym z głównych problemów cer trądzikowych. Zmniejszy też powstałe potrądzikowe przebarwienia. Zmatowi skórę i ograniczy liczbę powstałych zmian. Stosowany z innymi składnikami nie przesuszy cery. Należy jednak pamiętać, że jest on reaktywny jeśli chodzi o słońce. Bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej narażamy się na przebarwienia, a więc uzyskamy skutek zupełnie odwrotny do zamierzonego. Dlatego też, warto pomyśleć o silnych filtrach (nie muszą być w tym samym kremie, w którym zastosowano kwas salicylowy, filtry nakładamy jako ostatni krok pielęgnacji). Generalnie jednak kremy z kwasem salicylowym to zazwyczaj kremy na noc. Nawet jeśli decydujemy się na taką formę kuracji, nie rezygnujmy w ciągu dnia z ochrony SPF.

W jakich kosmetykach znajdziemy kwas salicylowy

Kwas salicylowy znajdziemy nie tylko w kremach. Jest on także świetnym uzupełnieniem toników, które pozwalają przygotować cerę na kolejne kroki pielęgnacji i wyrównują pH skóry. Jeśli chcemy bardziej skoncentrowanej, silniej działającej formy kwasu powinniśmy sięgnąć po serum lub ampułkę. Tego rodzaju kosmetyk nałożymy po toniku, a przed kremem. Sam krem najlepiej nakładać na wilgotną jeszcze od toniku czy serum skórę. Nie powinna nas przerażać ilość stosowanych kosmetyków – jeśli zwrócimy uwagę na ich składy, które powinny ze sobą współgrać, będziemy cieszyć się piękną, zdrową cerą.

Więcej na temat kosmetyków z kwasem salicylowym znajdziecie pod adresem: https://www.bandi.pl. Z bogatej oferty z łatwością wybierzecie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.