Koszulki ze znakowaniem – techniki i metody prania odzieży z nadrukiem

koszulka

fot.: ataf.pl

T-shirty z nadrukiem to nie tylko zwykłe koszulki, ale też oryginalny sposób na manifestowanie swoich poglądów, wyrażanie myśli i prezentowanie tego, co się lubi.

Znakowanie na materiałach stało się popularne w XX wieku, a w dzisiejszych czasach niemal każdy t-shirt posiada nadruk. Samych metod takiego zdobienia odzieży jest kilka. Warto umiejętnie je rozróżniać i dowiedzieć się, jak pielęgnować takie ubrania, aby nadruk nie stracił efektownego wyglądu.

Techniki znakowania odzieży

Od momentu wykonania pierwszego nadruku na odzieży, metody znakowania znacznie się rozwinęły i w chwili obecnej istnieje wiele ich rodzajów. Szczególnie kilka technik cieszy się największą popularnością:

  • sitodruk – to najstarsza, najpopularniejsza i najłatwiejsza metoda znakowania, za pomocą której ozdabia się m.in. koszulki. Nadruk wykonany tym sposobem charakteryzuje się wysoką rozdzielczością, pełnym kryciem koloru, szybkością wykonywania zdobienia, wyrazistymi i nasyconymi barwami, a także dużą wytrzymałością i atrakcyjną ceną. Niestety, sitodruk jest opłacalny tylko w przypadku wysokich nakładów (minimum 50 sztuk znakowanej odzieży);

  • nadruk cyfrowy – polega na bezpośrednim nanoszeniu wzoru na tkaniny. Do tego rodzaju znakowania szczególnie polecana jest odzież bawełniana, a plik z motywem przeznaczonym do nadruku powinien być w postaci grafiki rastrowej, czyli np. popularny JPG albo BMP. Nadruk cyfrowy cechuje trwałość oraz mocne i wyraziste kolory;

  • termotransfer – już sama nazwa wskazuje, że nadruk odbywa się z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Wybrany wzór zostaje wydrukowany na drukarce ze specjalnymi tuszami i na odpowiednim papierze, a następnie jest nanoszony na materiał za pomocą termoprasy. Zaletą termotransferu jest łatwość i szybkość wykonania oraz niska cena, ale wadę stanowi niewielka trwałość takiego nadruku;

  • flex – to bardzo trwała i tania metoda znakowania odzieży, którą wykorzystuje się nawet przy niskich nakładach. Na ozdabiane w ten sposób koszulki i inne ubrania przykleja się specjalną folię za pomocą termoprasy. Wzory są wycinane z folii na niezwykle precyzyjnym ploterze i mogą być np. jedno- lub wielokolorowe, odblaskowe czy metaliczne.

T-shirty i inne ubrania ze znakowaniem – zasady prania

Ubrania ze znakowaniem, np. t-shirty, należy prać z zachowaniem szczególnej ostrożności, ponieważ w przeciwnym przypadku można szybko zniszczyć nadruk. Dotyczy to nawet tych metod znakowania, które uchodzą za najtrwalsze. Warto więc zapamiętać kilka zasad:

  1. aby przedłużyć żywotność nadruku, ubrania należy prać na lewej stronie,

  2. warto zrezygnować z wybielaczy i silnych środków piorących,

  3. maksymalna temperatura prania to 30 stopni Celsjusza,

  4. ubrania z nadrukiem nie mogą być prane chemicznie.

Dla zachowania jak najdłuższej trwałości nadruku i jego estetycznego wyglądu, konieczne jest postępowanie zgodnie z kilkoma dodatkowymi wytycznymi, oprócz zasad, które dotyczą prania. Warto bowiem zrezygnować z suszenia takich ubrań w suszarkach bębnowych, a prasowanie powinno odbywać się na lewej stronie lub przez dodatkową tkaninę – czystą, białą i najlepiej bawełnianą. Nigdy nie należy używać żelazka bezpośrednio na nadruku. Ważna jest też temperatura podczas prasowania, która powinna być możliwie jak najniższa. Dla większego bezpieczeństwa, można też zrezygnować z pralki i ręcznie prać t-shirty oraz inne ubrania z nadrukiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.