Kołnierzyk w męskiej koszuli ma znaczenie

kołnierzyki i koszule
Czy zauważyliście, że koszule – oprócz materiału, kolorów, fasonów – mają też różne kołnierzyki? Zastanawialiście się, z czego wynikają te różnice?

Po pierwsze mężczyźni mają różne upodobania, a po drugie też własne przyzwyczajenia. Jedni wolą więc kołnierzyk szeroki z długimi końcami, inni wąski z krótkimi, a jeszcze inni np. z zaokrąglonymi końcami. Producenci prześcigają się w propozycjach, żeby to właśnie ich produkt trafił do czyjejś szafy. Jednak nie łudźmy się, że w kwestii kołnierzyków to już wszystko. Raczej niewielu facetów wie, że kołnierzyki należy dobierać do okoliczności. Na szczęście podział jest bardzo prosty. Jeśli zapamiętacie wskazówki, to szybko będziecie w stanie ocenić, który kołnierzyk jest biznesowy, a który fashion.

Kołnierzyk koszuli biznesowej

Do koszul biznesowych, zaliczamy wszystkie koszule z kołnierzykiem „zamkniętym”, takie jak classic, straight, spread (odmiana medium) czy button dawn. Oto kilka przykładów:

 

Cztery koszule z kołnierzykami biznesowymi

Kołnierzyki biznesowe mają pod szyją kąt ostry, do maksymalnie konta prostego, a ich końce – zawsze kąt ostry. Do tego typu kołnierzyków pasują wiązania krawatów proste i skromne. Chodzi o to, żeby na spotkaniu biznesowym wszyscy prezentowali się elegancko i z prostotą, a nie odwracali uwagi rozmówców od tematu spotkania wymyślnymi wiązaniami. Przy tego typu kołnierzykach grubszy węzeł będzie wypychał kołnierzyk tak, że końce będą nieładnie odstawać od koszuli.

Kołnierzyk koszuli fashion

Kołnierzyki fashion są mniej formalne – pozwalają nieco bardziej poszaleć z wiązaniem i w ten sposób wyróżnić się w tłumie. Takie koszule zakłada się np. na różnego rodzaju eleganckie spotkania koktajlowe, pokazy mody czy nieformalne spotkania wieczorne.

Koszule z kołnierzykami typu fashion

Inną sprawą jest to, że każdy facet jest inaczej zbudowany. Jeden ma krótką i grubą szyję, a drugi dokładnie odwrotnie. W pierwszym przypadku trzeba nosić kołnierzyki z dłuższymi wyłogami układającymi się w kąt ostry. Taki kołnierzyk będzie optycznie wydłużał szyję. Przy szczupłej i długiej szyi zalecałbym kołnierzyk z szerokim rozstawem oraz prostym lub rozwartym kątem wyłogów. Taki kołnierzyk optycznie będzie poszerzał i skracał szyję.


autorem tekstu jest MrMature, bloger, konferansjer, znawca męskiej mody

zdjęcia z modelem Leszek Bosak

Przeczytaj także

Dodaj komentarz