Kłopotliwe etapy pisania pracy licencjackiej z pielęgniarstwa

praca z pielęgniarstwa
Napisanie pracy licencjackiej w jeden dzień jest niemożliwe – przynajmniej nie da się tego zrobić z pracami z pielęgniarstwa. Ich przygotowanie odbywa się etapami, a na każdym z nich można popełnić zupełnie nieświadomie dość poważne błędy.

Przede wszystkim planowanie

Pracę licencjacką trzeba zaplanować. Na stronie http://edutalent.pl/prace-po-polsku/prace-licencjackie/nauki-medyczne/pielegniarstwo/ autorzy opisują kilka późniejszych etapów, ale nie piszą, że już przy przygotowywaniu planu można się pomylić. Ważne, aby przewidzieć takie etapy jak weryfikacja zebranych informacji, korekta opracowań statystycznych czy dodatkowy czas na poprawę ewentualnych błędów metody badawczej. Każdy z tych kroków należy rozłożyć w czasie i przewidzieć margines na kontakt z promotorem.

Przygotowanie badania

Nie jest łatwo zaplanować prace badawcze. Zanim będzie można w ogóle myśleć o zaprojektowaniu kwestionariusza, trzeba rozważyć różne strategie prowadzenia badań ankietowych. Dobór metody badawczej może w znacznym stopniu wpływać na uzyskiwane wyniki, a to oznacza, że dobrze przygotowany kwestionariusz rozprowadzony w nieodpowiednim środowisku przyniesie dane, które będą całkowicie niemiarodajne.

Analiza statystyczna

Opracowania statystyczne są zawsze bardzo skomplikowane. Nieważne nawet, czy jedyną tego przyczyną jest wybitnie niski poziom nauczania statystyki, czy może są inne powody. Faktem jednak pozostaje, że opracowanie zebranych danych jest kłopotliwe. Sam wybór odpowiednich testów statystycznych przedstawia wyzwanie, z którym większość studentów pielęgniarstwa nie radzi sobie samodzielnie. Na tym etapie poszukiwanie wsparcia z zewnątrz jest chyba najbardziej potrzebne. Szkoda przecież dobrze zebrane i odpowiadające rzeczywistości wyniki zaprzepaścić przez dobór złego testu statystycznego.

Złożenie pracy

Nie, nie chodzi o złożenie w sekretariacie, tylko o skład w takim sensie, w jakim rozumieją go edytorzy. Z mnóstwa poprawnie przeprowadzonych działań trzeba złożyć spójną pracę, która powinna odpowiadać formą wymogom stawianym przed dokumentami naukowymi. Muszą więc znaleźć się w niej pewne specyficzne elementy, które – choć bezpośrednio nie wpływają na prawdziwość wyników – są niezbędne do ich prawidłowej interpretacji. Często też uczelnie dokładają swoje mniej lub bardziej absurdalne wymagania formalne i choć może być trudno w to uwierzyć, nawet tutaj mogą pojawiać się problemy nie do przeskoczenia.


fot. materiały prasowe

artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.