Kiedy spalamy najwięcej kalorii?

licznik kalorii

©garagestock/Bank zdjęć Photogenica

 

To, jaki masz metabolizm, zależy od stylu życia, diety i genów odziedziczonych po przodkach. Tempo spalania kalorii może zależeć też od… pory dnia.

Opublikowane niedawno w piśmie Current Biology Journal badania mówią o tym, że istnieje pora dnia, w której spalasz ok. 10 procent więcej kalorii niż w pozostałym czasie. Badania przeprowadzili naukowcy badający cykl dobowy. Odkryli, że najwięcej kalorii spalasz późnym popołudniem i wczesnym wieczorem. Nie planuj jednak wieczornego treningu na siłowni. Więcej kalorii spalasz wyłącznie wtedy, gdy pozostajesz w stanie spoczynku.

Naukowcy zebrali grupę ochotników, którzy spędzili miesiąc w zamkniętym laboratorium, bez dostępu do telefonów, zegarów, okien ani do niczego, co pozwoliłyby określić porę dnia. Każdy z badanych miał określony przez naukowców rozkład dnia, z uwzględnieniem pory snu, pobudki czy posiłków. Każdy codziennie chodził spać 4 godziny później niż dnia poprzedniego, zmiana ta miała symulować podróż dookoła świata i rozregulowanie zegara biologicznego. – „Tylko tak mogliśmy uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki” – tłumaczy w artykule autorka badań Jeanne Duffy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.