Kiedy należy się wybrać do ginekologa

1

Kobiety w Polsce chodzą do ginekologa dopiero wtedy, gdy planują ciążę, albo gdy już spodziewają się dziecka. Młode dziewczyny boją się wizyty, gdyż jest to dla nich krępujące doświadczenie, odczuwają przed nim spory stres, a nawet lęk. Dojrzałe kobiety przed wizytami powstrzymuje strach, że lekarz stwierdzi u nich poważną chorobę. Takie podejście jest błędne, bo jak się okazuje, wizyta u ginekologa nie jest straszna, a właśnie jej zaniedbanie, może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

Badania dotyczące częstotliwości chodzenia do ginekologa przez Polki są bardzo niepokojące – co czwarta kobieta uważa taką wizytę za zło konieczne, 12% Polek się tego wstydzi, a 6% polskich kobiet nigdy nie była u tego specjalisty. Statystyki szokują. Co ciekawe – większość kobiet zdaje sobie sprawę z konieczności wykonywania regularnych badań, ale nie przekłada się to na działania praktyczne: co czwarta Polka nie wykonuje regularnie cytologii, a na mammografię decyduje się w momencie, gdy dowiaduje się, iż bliska osoba zachorowała na raka piersi. Większość kobiet ma tendencję do chodzenia do ginekologa dopiero wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego. To podstawowy błąd popełniany przez Polki, co skutkuje bardzo wysoką śmiertelnością w przypadku zachorowań na raka piersi, jajników czy szyjki macicy.

Gdy wybieramy się po raz pierwszy

Pierwsze badanie powinno być wykonane w okresie dojrzewania. Ma ono charakter profilaktyczny. Ginekolog korzysta z ultrasonografu, co pozwala wykonać badanie w sposób bezbolesny i bardzo szybki. U starszych nastolatek lekarz może wykonać badanie tzw. palpacyjne, badając organy wewnętrzne, poprzez uciskanie brzucha pacjentki, aby wykluczyć ewentualne wady wrodzone czy torbiele jajników. Oczywiście decyzję o wizycie u ginekologa mogą przyspieszyć niepokojące oznaki, takie jak: zaburzenia menstruacji, plamienia, ból podbrzusza czy upławy.

Gdy wybieramy się kolejny raz

Po rozpoczęciu współżycia seksualnego kobiety powinny wybierać się do ginekologa systematyczne i to niezależnie od tego, czy coś im dolega, czy nie. Jest to najlepszy sposób na zapewnienie sobie zdrowia. Badanie ginekologiczne wykaże ewentualne zmiany szyjki macicy, choroby narządów rodnych, zakażenia bakteryjne lub grzybicze oraz wirusowe zapalenie pochwy. Bardzo ważne jest wykonywanie cytologii przynajmniej raz w roku. Umożliwia ona rozpoznanie nadżerki czy wykrycie raka szyjki macicy. Choroby te wykryte w początkowej fazie, są dzisiaj całkowicie wyleczalne.

Gdzie do ginekologa

Często znajome opowiadają nam o swoich wizytach u specjalisty i związanymi z nimi różnymi nieprzyjemnymi doświadczeniami. Nie oznacza to jednak, że każdy lekarz będzie niesympatyczny. Warto przejrzeć strony internetowe, fora dyskusyjne i na tej podstawie dokonać wyboru. Jeśli chcesz wybrać lekarzy doświadczonych, z wieloletnią praktyką, zapraszamy do gabinetu ginekologicznego Centrum Zdrowia Ogrodowa we Wrocławiu. Ginekolog z tej placówki we Wrocławiu przyjmuje w kompleksowo wyposażonych w nowoczesny sprzęt gabinetach, co zapewnia najlepszą diagnostykę i opiekę medyczną dla pacjentek. Dodatkowym atutem takich miejsc jest to, że nie ma potrzeby wykonywania badań w innych placówkach ze względu na brak sprzętu i analizy wyników badań w kolejnych miejscach.

Dlaczego warto

Chociaż wizyty u ginekologa nie należą do przyjemnych, to nie wolno ich zaniedbywać. Tylko regularne wizyty u tego specjalisty pozwolą w porę wykryć niebezpieczną chorobę i w wielu przypadkach po prostu uratować życie. W Polsce wciąż pokutuje pogląd, iż do ginekologa powinny chodzić przede wszystkim kobiety w ciąży. A tymczasem każda kobieta powinna pojawić się w gabinecie ginekologicznym przynajmniej raz w roku. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości bądź niepokojących objawów (takich jak upławy, ból, pieczenie, świąd, zaburzenia miesiączkowania) nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Trzeba pamiętać o tym, iż wiele chorób rozwija się bezobjawowo, a ich zbyt późne wykrycie może przynieść katastrofalne skutki.

Regularne wizyty u ginekologa są obowiązkiem każdej dbającej o siebie kobiety. Dlaczego? Przede wszystkim ginekolog wykona cytologię, dzięki której można rozpoznać zmiany nowotworowe na szyjce macicy w początkowej fazie ich rozwoju. Dzięki temu można podjąć odpowiednie leczenie, które w wielu przypadkach może uratować życie. Dodatkowo ginekolog w porę wykryje i zdiagnozuje wszelkie choroby intymne, które w niektórych przypadkach nie dają żadnych objawów. Regularna wizyta w gabinecie ginekologicznym zapewni także fachowe badanie piersi, gdyż doświadczony specjalista może wychwycić zmiany, które łatwo przeoczyć podczas samodzielnego badania. I chociaż nie jest to przyjemna wizyta, to warto regularnie pojawiać się u tego specjalisty.

Na pytanie, dlaczego i czy warto udać się do ginekologa, odpowiedzieć musi sobie każda kobieta. O tym, że trzeba korzystać z usług tego specjalisty, dobrze już wiemy. Wiemy też, jakie choroby grożą każdej kobiecie w przypadku zaniedbania wizyt w gabinecie ginekologicznym. To, co dalej się stanie, zależy tylko od jej decyzji.

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.