Kenia jako centrum niezwykłej fauny i flory

fot. mat.pras.

Kenia położona na równiku, we wschodniej części Afryki nad Oceanem Indyjskim. Niesamowite miejsce, które swoim krajobrazem oraz licznymi atrakcjami przyciąga turystów. Świat dzikich zwierząt żyjących na Safari, spotkania i możliwość poznania zwyczajów obecnych tam plemion Kikuju, Taita, wioski Masajów oraz wielu innych. Zwiedzanie licznych plantacji oraz miejsc w Kenii, ważnych pod względem politycznym. Obcowanie ze zwierzętami, nurkowanie wśród przepełnionej kolorami rafy koralowej, zapierające dech w piersiach widoki, to wszystko jest dla nas zaledwie na wyciągnięcie ręki. Wyprawa do tak pięknego i tak dużo oferującego kraju z pewnością zapadnie nam w pamięć do końca życia. Dlatego najwyższy czas spakować bagaże i wyruszyć w niepowtarzalną, niebywałą podróż.

Nairobi jako miejsce reprezentacyjne

Jest to miasto, które otrzymało miano stolicy Kenii. W tym miejscu znajdują się liczne budynki, które są bardzo wartościowe dla państwa. Z pewnością mieliśmy okazję usłyszeć nazwisko Jomo Kenyatty. Był to pierwszy prezydent niepodległej Kenii, którego mauzoleum znajdziemy właśnie w tym mieście. Naszemu wzroku nie umknie także ratusz, czy uniwersytet. Jeśli natomiast bardziej zainteresowani jesteśmy światem zwierząt, to warto wiedzieć, że w Nairobi znajdziemy miejsce, w którym hodowane są żyrafy – Giraffe Centre. Skansen Bomas również stoi dla nas otworem. To właśnie tu mamy możliwość lepszego poznania zwyczajów oraz oryginalnych tańców ludów zamieszkujących Afrykę Wschodnią. Na obrzeżach miasta mamy możliwość zwiedzenia takich miejsc jak Muzeum Karen Blixen – duńskiej pisarki, która jest autorką wspomnień zawartych w znanym nam wszystkim utworze Pożegnanie z Afryką.

Rezerwat Masai Mara, czyli miejsce pełne egzotycznych zwierząt

Obszar zajmujący 1510 km2. Najpiękniejsze miejsce, w którym żyje największa na świecie liczba zwierząt występujących na sawannie. Jadąc po wyznaczonej trasie mamy możliwość z bliska zaobserwować życie w naturalnym środowisku zwierząt takich jak żyrafy, słonie, lwy, gepardy, antylopy i wiele, wiele innych. Stwierdzono, że na terenie rezerwatu znajduje się 500 gatunków ptaków. To właśnie tu zimą emigrują na przykład bociany. Niezapomniane wrażenia, zachwyt od początku do samego końca przejazdu, zdjęcia, których można tylko pozazdrościć, to właśnie oferuje nam to miejsce. Jeśli zachwyca was możliwość obcowania z naturą, a nocą dobiegające odgłosy dzikich zwierząt, to właśnie miejsce, które musicie zobaczyć. Więcej informacji o organizacji takiej niezwykłej przygody znajdziecie tu https://logostour.pl/kraje/kenia.

Jeśli kultura tamtejszych plemion przyprawia was o ciarki, macie możliwość poznania mieszkających tam ludzi. Autentyczna wioska masajska, w której możemy słuchać śpiewu kobiet, obserwować tańce i zwyczaje ludności Kenii również jest dla nas wszystkich jak najbardziej dostępna.

Kenia atrakcje turystyczne

Co jeszcze ma do zaoferowania nam to niezwykłe państwo? Wielu turystów bardzo chętnie odwiedza tamtejsze parki. Jednym z nich, zdecydowanie wartym uwagi, jest Park Narodowy Jeziora Nakuru, który swoim malowniczym krajobrazem sprawi, że nie będziemy chcieli opuszczać tego miejsca. Utworzony on został w 1968 r. Tu mamy możliwość zaobserwowania jeszcze większej ilości ptaków niż w rezerwacie Masai Mara, bo jest to aż 850 gatunków. Zwane jest także ptasim sanktuarium. Wyobraźmy sobie stada pięknych upierzonych istot, takich jak flamingi czy pelikany. W parku poza gromadnie żyjącymi ptakami możemy spotkać także liczne ssaki. Nie zabraknie tu nosorożców, antylop, ale także lwów czy lampartów.

Co jeszcze warto zobaczyć w pobliżu?

Na naszej trasie nie może zabraknąć jednak atrakcji, które mieszczą się na terenie Tanzanii. Tu właśnie mieści się rezerwat Ngorongoro. Jest on umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Skąd właściwie wzięła się jego nazwa? Otóż pochodzi ona od nazwy krateru Ngorongoro. Ogromna wulkaniczna kaldera mieści w sobie liczne żyjące tam gatunki ptaków, czy zwierząt. Nie brakuje tu antylop gnu, flamingów, czy marabutów. Warto zajrzeć także do miejscowości leżącej pod górą Meru, jaką jest Arusha. Tam możemy doświadczyć codziennego życia mieszkańców.

Świetną opcją jest także podróż w głąb sawanny. Tego możemy dokonać w Parku Narodowym Serengeti. Jest to ogromny obszar, którego powierzchnia sięga nawet do 14 763 km². Należy on do największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie. Tu również możemy zaobserwować wiele żyjących zwierząt. Dla chętnych jest też możliwość przelotu balonem nad sawanną. Gwarantuje to cudowne widoki z góry.

Nie możemy zapomnieć o pięknym miejscu, jakim jest Wyspa Zanzibar. Położona na Oceanie Indyjskim, niegdyś siedziba sułtanatu. Jest to piękna, zapierająca dech w piersiach wyspa tropikalna. Tu można odpocząć i zrelaksować się w towarzystwie czystej jak łza wody oraz palm. Dla szczególnie wymagających podróżników jest też możliwość zwiedzenia Stone Town bądź spacer na plantacje przypraw – wanilii, pieprzu i wielu innych.

Kenia to państwo, które jak niewiele innych daje nam możliwość przede wszystkim obcowania z naturą. Poruszanie się po terenach, na których spotkać możemy drapieżniki, roślinożerców, ptaki, gady, w ich zupełnie naturalnym środowisku, często daje nam wiele do myślenia, a zarazem dostarcza nam niezapomnianych wrażeń. Poznawanie zupełnie innej kultury, sposobu myślenia ludzi, słuchanie ich intrygującego, a zarazem trudnego języka sprawia, że jesteśmy dużo bardziej świadomi i otwarci na świat. Każdy przynajmniej raz w życiu powinien wydostać się ze swojej strefy komfortu i dać sobie możliwość poznania świata. Różnorodność fauny i flory może nie jednego z nas zaskoczyć. Dlatego właśnie nie ma chwili do stracenia. Czas w drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.