Jesteś w ciąży? To na pewno cię zainteresuje

Jesteś w ciąży? To na pewno cię zainteresuje

Fot: Photogenica

Z badań wynika, że sport służy nie tylko zdrowiu, ale pomaga też przy porodzie.

Większość kobiet cieszy się z ciąży, ale boi się bolesnego porodu. Jak się okazuje pomóc mogą specjalnie opracowane aerobowe ćwiczenia.

Sport a ciąża

Jeśli masz siłę, żeby ćwiczyć w ciąży, twój wysiłek może być wynagrodzony. Poród będzie lżejszy i mniej bolesny. O tym, że kobiety ćwiczące rodzą szybciej i łatwiej, napisali niedawno na portalu ejog.org naukowcy z Hiszpanii. Badania przeprowadził zespół z politechniki w Madrycie pod przewodnictwem profesora Rubena Bakarata. Przebadano 508 zdrowych kobiet w ciąży. Kobiety zostały losowo podzielone na dwie grupy. Pierwsza nie ćwiczyła w ogóle, dla drugiej opracowano specjalny zestaw lekkich ćwiczeń aerobowych. Naukowcy przeanalizowali ciążę kobiet i sam poród – jego długość, sposób, w jaki dzieci przyszły na świat i zastosowane znieczulenie. Zanotowano też wagę dzieci i ile przytyły kobiety podczas ciąży.
Kobiety, które ćwiczyły podczas ciąży, miały zdecydowanie krótszy poród, rzadziej prosiły też o znieczulenie zewnątrzoponowe. Naukowcy podkreślili, że ćwiczyć powinny wyłącznie kobiety zdrowe, a program powinien być zawsze konsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.