Jedz awokado. Nawet codziennie!

Jedz awokado. Nawet codziennie!

Fot: Photogenica

W wyścigu po nagrodę superfoods awokado z pewnością stanie na podium. Jego zdrowotne zalety można wyliczać bez końca.

Jedni nazywają je smaczliwką wdzięczną, inni owocem idealnym. Awokado na terenie Peru rosło już 15 tysięcy lat temu! Ale wtedy nie wiedziano o tylu jego właściwościach, co wiemy dzisiaj.

Zmniejsza ryzyko chorób serca

Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych, u nas też jest wysoko na liście. Choroby serca są często połączone ze złym stylem życia i nieodpowiednią dietą, dlatego jej suplementacja może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania. Awokado ma dużą ilość tłuszczy nasyconych i nienasyconych, które pozytywnie wpływają na układ krążenia. Tłuszcze nienasycone dodatkowo pomagają zmniejszyć poziom „złego” cholesterolu LDL.

Działa przeciwzapalnie

Awokado zawiera dużo przeciwutleniaczy, które działają przeciwzapalnie, zmniejszają poziom stresu oksydacyjnego, polepszają krążenie.

Pomaga w diecie

Wiedziałaś, że jedząc tłuste rzeczy możesz schudnąć? Awokado pomaga utrzymać odpowiednie BMI. Owoc jest sycący. Po jego zjedzeniu długo nie będziesz głodna.

Przeciwdziała rozwojom chorób

W awokado znajdziesz fitochemikalia, substancje które zmniejszają ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Luteina i karoteny wspierają wzrok, spowalniają procesy starzenia, pomagają chronić skórę przed promieniami UV. Potas w awokado pomaga obniżyć ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mięśni.

Mają dużo składników odżywczych

Pod względem składników odżywczych awokado bardziej przypomina orzech niż owoc. Chociaż ma sporo kalorii, rewanżuje się dużą ilością witaminy B (poza B12), kwasu foliowego, witamin C, A i E, magnezu i żelaza.

Awokado sprawdza się w sałatkach, dipach, na kanapkach, świetnie komponuje się też z owocami morza. Wybieraj dojrzałe awokado z całą, niepękniętą skórką. Jeśli trafisz na młodszy owoc, połóż go na kilka dni na stole aż dojrzeje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.