Jakim koneserem wina jesteś?

Jakim koneserem wina jesteś

©IgorKlimov/Bank zdjęć Photogenica

Według najnowszych badań istnieją cztery osobne grupy wielbicieli wina.

Białe czy czerwone, słodkie czy wytrawne? Sezonowe czy może klasyczne? Hiszpańska słodka Sangria czy może Bojoleu Nouveaux? Wielbiciele wina muszą dokonywać wielu wyborów na drodze do tego idealnego trunku. Wino towarzyszy ludzkości od wieków, ale dopiero od niedawna wiadomo, że korzystnie działa na organizm, w szczególności nerki i serce. Ale żeby dzielić wielbicieli wina na podgrupy? Takiego zadania podjęli się niedawno naukowcy ze stanowego uniwersytetu w amerykańskim stanie Michigan. Podzielili koneserów trunku według tego jakie wina wybierają, jak je piją i jak próbują. W ten sposób wyodrębnili cztery “vinotypy”. Wyniki opublikowano niedawno w The Independent.

Według uniwersytetu Michigan istnieją cztery grupy wielbicieli wina: słodka, nadwrażliwa, wrażliwa i tolerancyjna. Czym się różnią?

– Jeśli należysz do słodkiej grupy wybierasz wina lekkie, słodkie, mało aromatyczne.

– Członkowie grupy nadwrażliwej są dość wybredni wybierając ulubioną odmianę wina, ale chętnie próbują nowych smaków i szczepów. Często narzekają jednak na nieadekwatną temperaturę trunku.

– W grupie wrażliwej nie ma specjalnych zasad wyboru trunku. Trzeba spróbować wszystkiego, w końcu jak inaczej można odnaleźć ten ulubiony rodzaj wina?

– W tolerancyjnej grupie królują cięższe, bardziej aromatyczne wina. Jej członkowie częściej wybierają wina czerwone, wytrawne.

Następnym razem, kiedy będziesz kupowała wino, zastanów się, do jakiej grupy należysz. Być może badania pomogą ci w dokonaniu wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.