Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać ?

Dlaczego warto nosić dobre szkła? Gdzie je kupować? Jak sprawdzić czy chronią przed czerniakiem oka? Co oznaczają symboleCE, EN, ISO lub UV 400? Przedstawiamy poradnik, który pozwoli wybrać najzdrowsze okulary przeciwsłoneczne tego lata.

Dobre okulary to takie, które chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jest ono jedną z przyczyn powstawania czerniaka. Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Wywodzi się z komórek barwnikowych, które uległy mutacji. Wbrew pozorom, znajdują się one nie tylko w skórze, ale również w gałce ocznej.

Tylko z filtrem UV

Jednym z elementów profilaktyki czerniaka oka jest noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych. – Rozsądne opalanie, unikanie solariów i szkła z filtrami zmniejszą ryzyko choroby – mówi dr Łukasz Grzęda, onkolog i ekspert kampanii Rakoobrona, mającej na celu edukację z zakresu profilaktyki onkologicznej. Okulary należy kupować u optyka i poprosić go o sprawdzenie, czy dany model ma odpowiednie filtry, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

WAŻNE!

SZKŁA POWINNY ZAWIERAĆ ATESTY OZNACZONE SYMBOLAMI CE, EN, ISO LUB UV 400, KTÓRE DAJĄ GWARANCJE SKUTECZNEJ OCHRONY PRZED SZKODLIWYM PROMIENIOWANIEM.

 Plastikowe okulary szkodzą

Okulary, które zamiast szkieł z filtrami UV, mają dwa przyciemnione kawałki plastiku, w żaden sposób nie chronią wzroku. Co więcej, zamiast pomagać,szkodzą. – Źrenica oka rozszerza się i wpada do niej więcej szkodliwego promieniowania UV, niż gdybyśmy wcale nie założyli okularów – mówi dr Dorota Romaniuk, okulista w Klinice Demeter w Warszawie. Przy zakupie okularów pierwszą wskazówką może być cena. Szansa, że nabędziemy je za 20-30 zł równa się zeru. Produkty z profesjonalnymi szkłami kosztują od około 100 zł wzwyż.

WAŻNE!

SZKŁA POWINNY BYĆ TAK DOPASOWANE, BY NIE PRZEPUSZCZAĆ ŚWIATŁA Z BOKU. POZA TYM OKULARY NIE MOGĄ UCISKAĆ NOSA ANI USZU. JEŚLI ZAPOMINAMY, ŻE MAMY JE NA SOBIE, SĄ IDEALNE.

Co będzie modne?

W tym sezonie projektanci zapowiadają powrót okularów o okrągłych oprawkach, na czele z lenonkami – nieodłącznym atrybutem brytyjskiego muzyka Johna Lennona. Czarne oprawki mają przejść do lamusa – ich miejsce zajmą te przezroczyste, nie zwracające na siebie uwagi.

Projekt Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia edukacyjne w szkołach – w wymiarze 1 godziny lekcyjnej, dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla placówek, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

Mat.pras., zdjęcie Shutterstock

Więcej o kampanii Rakoobrona: http://www.rakoobrona.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.