Jak zaradzić suchym i łamliwym włosom

fot.mat.pras.

Zarówno palące słońce, jak i mróz, wiatr i śnieg oraz opady deszczu wpływają ujemnie na kondycję naszych włosów. Czynniki atmosferyczne, na jakie wystawione są nasze włosy, mogą spowodować, że staną się one suche i łamliwe. Jak zaradzić takim problemom?

Charakterystyka suchych i łamliwych włosów

Suche włosy łatwo się puszą, trudno je okiełznać i ułożyć z nich jakąkolwiek fryzurę. Mają szorstką, nieprzyjemną strukturę, ciężko je rozczesać i zewsząd widać wychodzące w różnych kierunkach pojedyncze włosy. Kiedy czeszemy włosy zniszczone, bez trudu zauważymy włosy wypadające i ułamane, rozdwojone końcówki oraz niesforność fryzury. Takie włosy na pewno są problematyczne, ale przy odpowiedniej pielęgnacji można im przywrócić gładkość i wewnętrzny blask.

Wśród czynników przyczyniających się do zwiększonej kruchości i łamliwości oraz suchości włosów, znajdziemy nie tylko kwestie pogodowe, ale i naszą własną aktywność. Włosy tracą swój piękny wygląd w wyniku agresywnych zabiegów fryzjerskich – zwłaszcza rozjaśniania i farbowania (wykorzystywanie trwałych farb do włosów i farb do włosów kolorowych), a także częstego prostowania i kręcenia włosów. Stosowanie kosmetyków zawierających silne detergenty musi wpłynąć źle na stan włosów, a zawierają je np. farby do włosów trwałe. Do tego dochodzi niezdrowa dieta i używki – alkohol, papierosy i tym podobne.

Co ciekawe, duży wpływ na stan włosów mają czynniki wewnętrzne dotyczące organizmu człowieka. Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, zachwiania w gospodarce hormonalnej oraz obecność pasożytów może skutkować zwiększeniem bądź pojawieniem się łamliwości i suchości włosów.

Odżywianie i pielęgnacja włosów suchych i łamliwych

Pierwszym krokiem dla odzyskania lśniących, pięknych, zdrowych włosów będzie wizyta w salonie fryzjerskim i ścięcie zniszczonych końcówek. To powinno wpłynąć natychmiastowo na wygląd naszej fryzury. Później jednak sami powinniśmy zadbać o trwałą poprawę ich stanu. Wiąże się to z doborem odpowiednich kosmetyków – szamponów, odżywek i masek, które będą przeznaczone dla włosów suchych i zniszczonych. Warto zainteresować się zdrową dietą i zmianą trybu życia, co ułatwi odbudowę struktury włosów. Jeśli już musimy korzystać z kolorowych i trwałych farb do włosów, wybierzmy naturalne farby do włosów ze sklepu online dostępnego tutaj.

Należy jednocześnie wykluczyć lub zmniejszyć częstotliwość zabiegów fryzjerskich, zwłaszcza farbowania, rozjaśniania czy trwałej ondulacji. Powinniśmy też zmienić podejście do czesania włosów i ograniczać zabiegi modelujące, jakim poddajemy nasze włosy. Znacznie wpływają one na ich stan. Na co dzień powinniśmy prawidłowo myć i suszyć włosy. Podczas mycia spłukujmy szampon z włosów chłodną wodą, a następnie suszmy je, delikatnie wycierając ręcznikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.