Jak zadbać w upale o domowego zwierzaka?

Jak zadbać w upale o domowego zwierzaka?

Fot: YouTube/ The Pet Collective

Zwierzęta nie potrafią chłodzić swojego ciała tak jak ludzie. Wentylują się poprzez drogi oddechowe lub łapy. Dlatego warto im pomóc, gdy jest bardzo ciepło.

Co to znaczy za gorąco?

Prawidłowa temperatura u kota czy psa jest nieco wyższa niż u człowieka, czyli 38-39 stopni. Jeśli wzrośnie do ok. 41, zwierzak narażony jest na przegrzanie.

Niższa temperatura

Pamiętaj, że jeśli jest ci gorąco, na pewno gorąco jest też twojemu zwierzakowi. Nie dziw się, jeśli twój kot znajdzie chłodniejsze miejsce gdzieś pod szafką i spędzi tam większość dnia. Wyprowadzaj psa na spacer rano i wieczorem, kiedy jest niższa temperatura. Unikaj spacerów pomiędzy godzinami 10:00 a 14:00. Wybieraj miejsca możliwie zacienione, staraj się robić przerwę w spacerze mniej więcej co 15 minut. Pamiętaj, że niektóre rasy psów (np.: buldogi) mają krótsze pyski, krótsze tchawice i nozdrza, dlatego oddychanie w wyższej temperaturze jest dla nich szczególnie trudne. Jeśli podróżujesz z psem, nigdy nie zostawiaj go w samochodzie, nawet jeśli lekko uchylisz okna. Temperatura w takich warunkach może wzrosnąć nawet 20 stopni w 7 minut. Jeśli wychodzisz z domu, nie wyłączaj wiatraków. Jeśli masz klimatyzację, zostaw ją włączoną.

Obserwuj objawy

Przegrzany zwierzak może mieć czerwone lub suche dziąsła, ślinić się, chwiać na nogach. Często do objawów dochodzi biegunka czy wymioty. Jeśli zauważysz je u swojego pupila, nie wkładaj go do zimnej wody. Zaprowadź zwierzę w chłodniejsze miejsce i połóż na jego ciele chłodny wilgotny ręcznik. Możesz też delikatnie polać go wodą.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.