Jak zachęcić dziecko do czytania

fot. © ArturVerkhovetskiy / Bank zdjęć Photogenica

Czytaj z dzieckiem. W ten sposób najszybciej zachęcisz go do własnej, bezcennej i wspaniałej podróży w świat książek.

W świecie mediów społecznościowych, wszechobecnego Internetu i stale bombardujących nas newsów łatwo jest zapomnieć, że ta zwyczajna papierowa książka wciąż może być przygodą. I to wielką! Jak rozbudzić w dzieciach miłość do czytania.

Zacznijcie powoli

Wybierzcie książkę z dużą liczbą obrazków i małą ilością tekstu. Pozwól dziecku powoli oswajać się z czytaniem, potem wybieraj książki z większą ilością tekstu.

Trafnie dobieraj treść

Dziecko nie będzie chciało czytać, jeśli historia jest dla niego nudna. Zapytaj, o czym chciałoby poczytać i dopasuj książkę do jego chęci. Postaw na serie. Jeśli dziecko zainteresuje się losem bohaterów, nie będzie mogło doczekać się kolejnych przygód.

Otaczaj się książkami

Upewnij się, że leżą w każdym pokoju, nawet w kuchni. Sięgaj po nie jak najczęściej. Jeśli dziecko widzi, że sama czytasz, też zacznie sięgać po książki.

Czytajcie razem

Znajdźcie godzinę wolnego czasu przynajmniej raz w tygodniu i wspólnie czytajcie tę samą książkę. Czytajcie głośno, na zmianę. Za każdym razem chwal dziecko, że dobrze mu idzie. Nigdy nie krytykuj, że czyta wolno, niestarannie czy zbyt szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.