Jak wychować dziecko bez telewizora i nie zwariować

mama i dzieci

fot.©choreograph/Bank zdjęć Photogenica

 

Jesteś mamą, chcesz jak najlepiej wychować swoje dziecko. Czytasz artykuły, słuchasz rad doświadczonych mam i babć – jedne przyjmujesz, inne odrzucasz. Trafiasz nagle na informacje o tym, że małe dziecko nie powinno oglądać żadnych bajek w telewizorze, na tablecie czy komórce…

Potem patrzysz na stertę naczyń w zlewie, dopiero co wstawione pranie i dziecko, które płacze w leżaczku, bo skończyła się bajka w telefonie. Zastanawiasz się, czy włączyć następną bajkę i mieć chwilę spokoju, czy jednak poradzić sobie inaczej. Oto kilka podpowiedzi, jak spędzić czas z dzieckiem, zająć się domem i nie zwariować. Bez telewizora.

Stwórz dziecku bezpieczne środowisko

Od samego początku pozwól dziecku samodzielnie poznawać miejsce, w którym przebywa. Zamiast leżaczka, używaj maty edukacyjnej rozłożonej na podłodze. Postaraj się wygospodarować jedną szafkę lub szufladę, w której maluszek będzie mógł sobie grzebać. Umieść tam jakieś skarby, np. ścierki, drewniane łyżki, piłeczki. Resztę szafek i szuflad odpowiednio zabezpiecz. (Jak urządzić bezpieczny pokój dla dziecka) Maluszek czuje twoją obecność, może się porozglądać, a ty w tym czasie możesz coś zrobić, np. wypić kawę.

Muzyka zamiast telewizora w tle

Jeśli ciężko jest ci znieść ciszę w tle, włącz (zamiast telewizora) muzykę poważną. Stymuluje ona rozwój mózgu i pamięci, a także oddziałuje na nastrój i emocje. Możesz też włączyć piosenki dziecięce lub tzw. muzykę tła, koniecznie śpiewaj do muzyki! Dziecko dużo lepiej zapamiętuje słowa, zdania czy intonację, gdy ktoś z nim jest i do niego mówi. Gdy gra muzyka, weź malucha na ręce i tańczcie! To fantastyczny sposób na zabawę, ale też na rozwijanie poczucia rytmu i zmysłu równowagi.

Zaangażuj dziecko w swoje obowiązki

Nie izoluj dziecka od swoich obowiązków, ale w zależności od jego etapu rozwoju, oswajaj go z nimi. Zacznij od wspólnego odkładania rzeczy na swoje miejsce po skończonej zabawie. Jeśli musisz coś ugotować, to najmłodsze dzieci będą miały frajdę z perkusji zrobionej z garnków, pokrywek i drewnianych łyżek. Nieco starsze mogą próbować wsypywać składniki do miski z ciastem lub rwać sałatę na kawałki. Pozwalaj dziecku podlewać kwiaty, wycierać meble czy zamiatać. Tylko nie krzycz na nie, jeśli coś się rozleje czy rozsypie, bo je zniechęcisz!

Wyłącz telewizor i wyjdź z domu!

W dobie Internetu łatwo znajdziesz w twojej okolicy miejsca, w których mamy regularnie spotykają się z maluszkami na warsztatach lub zwykłych plotach przy kawie. Zacznij od wyszukania klubów dla mam lub grup tematycznych, np. grup chustowych czy mam korzystających z pieluszek wielorazowych. Spotkania takie odbywają się zwykle w miejscach bezpiecznych dla dzieci (kawiarnie z kącikiem dla dzieci, zamykane place zabaw w cieplejsze dni). Możesz też wyjść na spacer do parku w ładny dzień, a na pewno spotkasz inną mamę z dzieckiem – łatwo nawiążecie kontakt.

Wspólne zajęcia zamiast bajki edukacyjnej

W większych miastach istnieje szeroka gama zajęć dla mam z dziećmi. Są zajęcia ukierunkowane na rozwój maluchów, np. sensoryki czy gordonki (które rozwijają zmysły i wrażliwość na dźwięk), zajęcia nauki pływania czy języka angielskiego. Jest też oferta, skierowana typowo dla mam, w której dzieci są mile widziane, np. fitness z dzieckiem czy ćwiczenia z dzieckiem w wózku – tzw. buggy gym.

Dziecko śpi – czas na telewizję

Jeśli raz na jakiś czas włączysz telewizor przy małym dziecku, to… nie miej wyrzutów sumienia, nic złego się nie stanie. Jednak jeśli chcesz mieć dziecko z bogatą wyobraźnią, prawidłowo rozwijające się i potrafiące sobie znaleźć zajęcie, to staraj się unikać zajmowania go bajkami w pierwszych miesiącach życia, a obejrzenie ulubionego serialu odłóż na czas jego snu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.