Na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne?

jak dobrać okulary

fot. mat. prasowe

Lato zbliża się wielkimi krokami. Piękna pogoda i wyższa temperatura zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Relaksując się, nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie przed promieniami słonecznymi. Na ich szkodliwy wpływ narażona jest nie tylko nasza skóra, ale również oczy.

 

Dla wielu z nas niemal nieodłącznym „gadżetem” w sezonie letnim są okulary przeciwsłoneczne. W jaki sposób dokonać właściwego wyboru? Na co zwracać uwagę? Odpowiada Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Po co nam okulary przeciwsłoneczne?

Pierwszym i najważniejszym argumentem, który powinien skłonić nas do korzystania z okularów przeciwsłonecznych jest bezpieczeństwo naszych oczu. Należy ich używać nie tylko latem, ale również w pozostałą część roku, a w szczególności zimą. Wśród negatywnych skutków zbyt intensywnej ekspozycji na słońce można wymienić m.in. poczucie dyskomfortu, które wywołuje konieczność mrużenia oczu, łzawienie, pieczenie, suchość oczu czy ból podczas zbyt intensywnego oddziaływania światła słonecznego na narząd wzroku. Jednak chwilowy brak komfortu nie stanowi największego zagrożenia dla oczu. Największe niebezpieczeństwo związane jest z oddziaływaniem promieni UV na cały narząd wzroku – zarówno na powieki, rogówkę, siatkówkę, soczewkę i spojówkę. Jeżeli naświetlanie oka bardzo intensywną dawką promieniowania trwa zbyt długo może to doprowadzić do wielu powikłań. Między innymi do przewlekłego ostrego zapalenia spojówki lub rogówki, tłuszczyka i skrzydlika (czyli zwyrodnień spojówki, które można usunąć wyłącznie operacyjnie). Do bardzo bolesnych problemów należą poparzenia rogówki i spojówki, które może zdecydowanie pogorszyć jakość widzenia. W skrajnych przypadkach dochodzi również do poparzenia plamki żółtej, a to z kolei może doprowadzić do ślepoty. Promieniowanie UV na oczy może również nieść ze sobą konsekwencje w przyszłości. Nieodpowiednia profilaktyka zdecydowanie zwiększa bowiem ryzyko występowania zwyrodnienia plamki żółtej AMD, zaćmy a nawet nowotworu skóry zwanego czerniakiem.

Jak wybrać mądrze?

Najważniejszym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przez szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych. Jednak, aby właściwe spełniały swoją funkcję, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych zasad. Najistotniejszą cechą okularów przeciwsłonecznych  są odpowiednie filtry UV. Filtry UV, najlepiej do 400 nm w całym widmie, stanowią bowiem najważniejszą barierę, która chroni oczy. Podobnie jak w przypadku korekcyjnych okularów, ważne jest właściwe wyprofilowane i dostosowane do kształtu twarzy. Okulary przeciwsłoneczne muszą dokładnie zakrywać gałki oczne. Niewiele osób stosuje się do tej ważnej zasady. Najczęściej wychodzimy też z założenia, że skoro nie mamy wady wzroku, nie musimy prosić optyka o pomoc w wyborze okularów przeciwsłonecznych. To duży błąd! Modele dostępne w supermarketach, na straganach czy bazarach bardzo często nie mają właściwego filtra UV, ale również wyposażone są w soczewki, które mogą mieć nie odpowiednią moc. Jeśli jednak wystąpi inna moc niż zerowa w okularach przeciwsłonecznych kupowanych do ochrony oczu, może powodować niewłaściwe widzenie, a w konsekwencji wywołać lub pogłębić wady wzroku. Tylko pomoc profesjonalnego optyka daje gwarancję, że okulary ochronią nas przed słońcem i będą w pełni bezpieczne dla oczu. Modny kolor i intensywność zabarwienia soczewek to czynniki, na które powinniśmy zwracać uwagę w dalszej kolejności.

Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.