Jak dobrać meble ogrodowe?

meble ogrodowe

fot. mat. prasowe

Wybierając meble do ogrodu, powinniśmy szukać wyposażenia odpornego na warunki atmosferyczne, a przy tym praktycznego i służącego nam przez lata. O jakich konkretnie właściwościach musimy pamiętać, urządzając ogrodowe miejsce wypoczynku? Na te pytanie odpowiada Marta Kmošenová, ekspert Bonami.pl.

Przy doborze mebli ogrodowych, w pierwszej kolejności uwzględniamy wielkość powierzchni do zagospodarowania oraz dostępny budżet. Jednak najistotniejszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, powinny być właściwości materiałów użytych do ich konstrukcji – zwłaszcza w przypadku odporności na warunki pogodowe lub promieniowanie UV. Czym konkretnie kierować się w doborze odpowiedniego materiału? – Najważniejsze jest to, aby meble ogrodowe były praktyczne, wygodne i jednocześnie trwałe. Materiał, z którego zostały wykonane musi spełniać kilka istotnych kryteriów. Zwłaszcza być wytrzymały na warunki atmosferyczne takie jak deszcz, promieniowanie UV lub mróz. Surowiec powinien być nie tylko lekki i łatwy w obsłudze, a także w konserwacji. – podpowiada ekspert Bonami.pl, Marta Kmošenová. – Najpopularniejszymi obecnie tworzywami są aluminium i sztuczny rattan. Szeroką gamę takich mebli znajdziemy na stronie Bonami.pl.

Niezniszczalność w atrakcyjnej cenie

Technorattan, występuje także pod nazwą poliratan, wyglądem przypomina swój naturalny odpowiednik, jednak jest od niego bardziej trwały. Materiał odporny jest na wodę, promieniowanie UV i mróz. Jego barwa pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych nie traci nic ze swojego piękna. Meble z poliratanu nie muszą być specjalnie konserwowane, w przeciwieństwie do tych wykonanych z naturalnych materiałów. Aby utrzymać je w czystości, potrzeba tylko ściereczki i letniej wody z podstawowym środkiem czyszczącym. Oprócz tego, zaletą syntetycznego rattanu jest niewielka waga oraz stosunkowo niska cena. – Syntetyczny rattan to bardzo trwały rodzaj plastiku. Choć przypomina on wyglądem swój naturalny odpowiednik, przewyższa go pod wieloma względami. Jest dostępny w szerokiej gamie kolorów, nie blaknie na słońcu i jest łatwy w utrzymaniu. Poliratan jest również odporny na wilgoć i niskie temperatury. Nie jest podatny na pleśń, nadaje się do recyklingu – dodaje ekspert Marta Kmošenová.

Metalowe i drewniane

Oprócz technorattanu, drugim najpopularniejszym rodzajem wyposażenia ogrodowego jest to wykonane z aluminium.  – Meble z aluminium są lekkie, mocne i nie poddają się korozji. Przystosowane są do składowania „jedne na drugie”, dzięki temu nie zajmują zbyt wiele miejsca. Blaty ​​mebli metalowych często wykonane są z hartowanego szkła, które można łatwo wytrzeć – co stanowi kolejną ich zaletę. – podpowiada Marta Kmošenová.

Do produkcji mebli ogrodowych często wykorzystywane jest także drewno . – Szlachetne drewno to prawdziwy klasyk, który nigdy nie wychodzi z mody. Drewniane meble są trwałe i wygodne. Podstawą ich solidności jest odpowiednia twardość drewna i precyzja wykonania. Dzięki temu, wyposażenie będzie służyć przez wiele pokoleń. Coraz bardziej popularne jest drewno egzotyczne, zwłaszcza tek, akacja, durian, meranti lub eukaliptus. Jest to materiał twardszy niż świerk lub sosna, a także bardziej odporny na warunki pogodowe. Meble ogrodowe z drewna egzotycznego powinny być olejowane raz w roku, aby zachować swój wyjątkowy charakter. – podpowiada ekspert.

meble ogród

fot. mat. prasowe

Efektowne dodatki

Oprócz stylowych mebli, w ogrodzie nie może także zabraknąć efektownych dodatków. Kiedy wieczorem odpoczywamy na tarasie, ciepłe światło z girland czy małych lampek ogrodowych zbuduje intymną, pełną relaksu oraz odprężenia atmosferę. – Girlandy to bardzo uniwersalny dodatek, kojarzący się głównie z duńskim stylem hygge stawiającym na komfort, przytulność oraz wygodę. Ciepłe barwy ze świetlistych kul idealnie sprawdzą się podczas spokojnych wieczorów z książką lub grilla ze znajomymi. – wyjaśnia ekspert Bonami.pl, Marta Kmošenová.

meble do ogrodu

fot. mat, prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.