Jak usunąć gumę do żucia z ubrania

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania

Fot: Shutterstock

Da się, chociaż aby usunąć gumę z ubrania trzeba czasu i cierpliwości. To czasochłonny proces, który być może trzeba będzie kilkukrotnie powtórzyć.

Na zimno

Jeśli guma jeszcze nie zaschła, spróbuj odkleić ją za pomocą tępego noża. Jeśli jednak zaschła, włóż ubranie do zamrażalnika na co najmniej 3-4 godziny. Zmrożona i twarda powinna łatwo dać się odkleić z ubrania za pomocą tępego noża. Nie używaj ostrego, inaczej uszkodzisz ubranie. Po usunięciu gumy, ubranie wypierz z dodatkiem odplamiacza.

Jeśli nie masz zamrażalnika, rozłóż ubranie na płaskiej powierzchni, gumę na ubraniu obłóż kostkami z lodu. Dociśnij je i pozostaw na jakieś 10 minut. Potem guma powinna dać się łatwo usunąć.

Na gorąco

– W dużym garnku zagotuj wodę. Cześć ubrania, gdzie przylega guma, zanurz w wodzie i trzymaj przez 4-5 minut. Guma powinna sama odchodzić. Resztki zetrzesz za pomocą tępego noża lub szczoteczki.
– W małym garnku zagrzej ½ szklanki białego octu winnego. Namocz w nim czystą ściereczkę, poczekaj ok. 2 minuty. Kiedy ściereczka wchłonie ocet, zacznij pocierać nią miejsce z gumą.
– Zagotuj wodę. Kiedy zauważysz parę, wystaw na jej działanie ubranie z gumą. Pod wpływem pary guma zacznie mięknąć. Możesz usunąć ją za pomocą gumowej rękawiczki lub tępego noża.

Na słodko

Miejsce z gumą pokryj masłem orzechowym i zostaw dokładnie na 60 sekund. Masło sprawi, że guma łatwiej odejdzie od ubrania. Po zdjęciu gumy wypierz ubranie z dodatkiem odplamiacza. Na gumę działa też olejek kokosowy, zwłaszcza na tą przyczepioną do syntetycznych materiałów. Podgrzej 1 łyżkę oleju kokosowego, a potem zanurz w nim miejsce z gumą. Potrzyj materiał o siebie, a guma powoli odejdzie.

Chemicznie

Guma powinna poddać się domowemu zmywaczowi do paznokci. Spróbuj delikatnie „zmyć” gumę z tkaniny, tak jakbyś czyściła paznokcie. Jeśli nie da rady, powtórz tę samą czynność z denaturatem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.