Jak stymulować mózg?

Jak stymulować mózg

Fot: pixabay/CC0 Public Domain/johnhain

Każda część ciała się starzeje, także mózg. Chociaż to nieuchronny proces, możesz go znacznie opóźnić.

Czytaj cokolwiek

Niezależnie od tego czy sięgasz po komiksy, czy klasyków literatury, czytanie usprawnia funkcje mózgu. Stymuluje powstawanie nowych ścieżek przewodzenia nerwowego, wspomaga funkcję tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za rozwiązywanie problemów, dostrzeganie wzorów i intepretowanie emocji. To też doskonały sposób na poprawienie pamięci i rozwój wyobraźni.

Naucz się grać na instrumencie muzycznym

Muzyka to nie tylko uczta dla ucha. Naukowcy od lat udowadniają, że ma bezpośredni związek z rozwojem zdolności kognitywnych – pamięci, zdolności rozwiązywania problemów, przetwarzania informacji. Gra na instrumencie stymuluje substancję szarą mózgu i neuronowe połączenia pomiędzy obiema półkulami.

Ćwicz

Regularne ćwiczenia pozwalają na zwiększoną produkcję neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego (Brain Derived Neurotrophic Factor, BDNF), białka, które wspomaga mechanizmy stymulujące skupienie i pamięć.

Naucz się języka

Badania dowodzą, że osoby dwujęzyczne mają większą zdolność koncentracji, lepszą pamięć, i sprawność w rozwiązywaniu zadań. Dzieci dwujęzyczne lepiej radzą sobie z nauką czytania czy matematyką, są też bardziej twórcze.

Graj

Jeśli stymulujesz mózg, usprawniasz jego codzienną pracę. To bardzo plastyczny organ, który cały czas się rozwija, jeśli tylko stawiasz przed nim wyzwania. Sięgnij po gry planszowe, do których możesz zaangażować całą rodzinę. Rozwiązuj krzyżówki, graj w gry strategiczne, rozwiązuj łamigłówki.

Medytuj/ćwicz jogę

Medytacja pozwala na lepszą koncentrację i pamięć. Uczniowie, którzy medytują lub uprawiają jogę mają lepsze wyniki na testach, lepiej radzą sobie z sytuacjami stresującymi i stanami lękowymi. Medytacja i joga pozwalają na rozwój masy szarej w części mózgu odpowiedzialnej za uczenie i pamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.