Jeśli nie narty, to co? Jak spędzić ferie w górach?

ferie w górach

©gorilla/Bank zdjęć Photogenica

Wybierasz się z rodziną na ferie, ale nie jeździsz na nartach? Nie szkodzi. Ponieważ zima w górach ma ci do zaoferowania znacznie więcej, niż myślisz.

Zdarza się, że nie możemy wziąć udziału w białym szaleństwie. Powody bywają różne: ogólny stan zdrowia lub niedawna kontuzja, małe dziecko, którym ktoś musi się zaopiekować. A może po prostu nie lubimy nart… Na szczęście istnieje wiele sposobów na zimową radość.

JAZDA NA SANKI!

jazda na sankach

©Gorilla/Bank zdjęć Photogenica

W wielu ośrodkach narciarskich są bezpieczne, świetnie przygotowane tory i trasy saneczkowe dla amatorów, a w wypożyczalniach czeka cały arsenał sprzętu, od sanek tradycyjnych, przez modele sportowe, po „opony” i „jabłuszka”. Maluchy będą zachwycone, a ty przypomnisz sobie czasy dzieciństwa.

ODDAJ SIĘ W DOBRE RĘCE

Masaż w spa

©AllaSerebrina/ Bank zdjęć Photogenica

Te kilka zimowych dni to idealny moment, żeby zadbać o ciało i zdrowie. Oferta hoteli i pensjonatów jest zróżnicowana, ale coraz częściej oferują sauny, łaźnie parowe, kabiny infrared czy jacuzzi. Najlepsze obiekty dysponują profesjonalnymi salonami SPA, gdzie można przebierać wśród zabiegów relaksujących i regenerujących. Ponieważ zwykle są dostępne nie tylko dla hotelowych gości, warto rozejrzeć się po okolicy.

SMAKUJ ZIMĘ

jedzenie w restauracji w górach

©Kzenon/Bank zdjęć Photogenica

Choć większość restauracji w kurortach narciarskich dostosowuje ofertę do potrzeb statystycznego turysty, jednak nie wszystkie oferują fastfood w ludowym przebraniu. Bez trudu znajdziesz knajpki i gospody z autentyczną kuchnią regionalną. Wystarczy wytropić, gdzie najchętniej stołują się miejscowi. Poznawanie nowych smaków to przygoda, która może zainspirować do stworzenia własnej wakacyjnej książki kucharskiej.

OTWÓRZ OCZY!

wypoczynek w górach

©nikolpetr/Bank zdjęć Photogenica

Panoramy są nie tylko dla narciarzy. Nowoczesne wyciągi i kolejki wożą turystów nie tylko do góry, ale także ze szczytu na dół (na wszelki wypadek sprawdź to na dolnej stacji). Skorzystaj z wygody i naciesz oczy imponującymi widokami. Niezwykłe krajobrazy pozostaną z tobą na wiele miesięcy.

SKOMPONUJ WŁASNY ALBUM

fotografowanie gór

©shkonst/Bank zdjęć Photogenica

Malownicze pejzaże i niecodzienna perspektywa, jaką dają góry, to okazja, by uchwycić naprawdę efektowne kadry. Polowanie na piękne ujęcia o różnych porach dnia może być świetną zabawą. Nie zapomnij o miejscowej architekturze, a także o… rodzinie. Po powrocie stwórz autorski album. Warto fotografie opatrzyć komentarzami, żeby po latach łatwo było przywołać wspomnienia.

PRZYPNIJ ŁYŻWY

Lodowiska są w wielu górskich miasteczkach, a ich gospodarze często dbają o nastrojową muzykę i oświetlenie. Jeśli nigdy nie jeździłaś, wybierz łyżwy figurówki. Są trochę wyższe od hokejowych i lepiej usztywniają kostkę, dzięki czemu zapewniają większą stabilność. Ponieważ hokejówki, przeznaczone są do szybkiej, dynamicznej jazdy, będą dobre dla kogoś, kto chociażby dobrze jeździ na rolkach.

ODKRYJ W SOBIE PODGLĄDACZA

ptaki zimą

©LuaAr /Bank zdjęć Photogenica

Zimowy las to najlepsze miejsce do obserwacji ptaków. Ich barwne upierzenie żywo odcina się na tle śniegu, a nagie gałęzie drzew liściastych nie zasłaniają widoków. Dlatego idąc na spacer nie zapomnij lornetki, a także smartfona z aplikacją ułatwiającą rozpoznawanie gatunków.

ZANURZ SIĘ W ROZKOSZY

Sprawdź u gospodarzy lub w internecie, czy w okolicy nie ma basenów termalnych. Warto z nich korzystać, ponieważ kąpiele w wodach geotermalnych wpływają korzystnie na skórę, stawy i górne drogi oddechowe. Ponadto koją nerwy i pogrążają w błogostanie, który może uzależniać!

SPĘDŹ FERIE MIĘDZY OKŁADKAMI

relaks z kawą

©Vadmary/Bank zdjęć Photogenica

Zimowy wyjazd to okazja, by nadrobić zaległości w lekturze. Jednak nie musisz zabierać ze sobą walizki woluminów; wystarczy tablet. Poszukaj miejsca, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał, z wygodnym fotelem, dobrym światłem, a najlepiej – z pięknym widokiem na góry. Książki przeczytane bez pośpiechu pozostają w nas na dłużej.

DZIEL SIĘ WRAŻENIAMI

Rób zdjęcia, kręć filmy – nawet aparatem czy telefonem. Rób notatki. Po powrocie warto skomponować ze zgromadzonych materiałów krótką formę reporterską. Poproś o pomoc dzieci – one potrafią zaskoczyć znajomością nowych technologii. W ten sposób, dzięki wspólnemu zajęciu przeżyjecie ferie w górach jeszcze raz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.