Jak skutecznie dbać o wzrok?

Jak skutecznie dbać o wzrok

Fot: Shutterstock

O oczy dbamy stosunkowo rzadko, tymczasem powinniśmy pielęgnować je regularnie, zanim  coś złego zacznie się dziać z naszym wzrokiem.

Jedz jak królik

Lekarze twierdzą, że jedzenie może mieć duży wpływ na wzrok. Pomoże wszystko co zawiera witaminę C, luteinę, witaminę E, cynk i kwasy Omega 3. Witamina C opóźni pogarszanie się wzroku, wzmocni tkankę oka. Znajdziesz ją w jagodach, pomarańczach czy innych cytrusach. Jedz też dużo warzyw zielonych, pełnych luteiny i przeciwutleniaczy, które zmniejszą ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Witamina E (jest na przykład w orzechach) przeciwdziała katarakcie. Tłuste ryby, np. łosoś są dobrym źródłem kwasów Omega 3, które będą przeciwdziałać zespołowi suchego oka.

Nie pal

Wiesz, że palenie jest szkodliwe, ale być może nie zdajesz sobie sprawy, jakie źle wpływa na oczy. Palacze cztery razy częściej doświadczają zwyrodnienia plamki żółtej i trzy razy częściej katarakty. Palenie prowadzi też do nadciśnienia krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i jaskry. Jaskra podnosi ciśnienie w oku, co może prowadzić do utraty wzroku. Cukrzyca uszkadza naczynka krwionośne, co w konsekwencji też może prowadzić do ślepoty.

Noś okulary słoneczne

To nie tylko modny dodatek do codziennej stylizacji, ale sposób na ochronę oczu przed słońcem. Słońce nieustająco (tak, nawet w zimie) atakuje oczy promieniami UV, które mogą je mocno uszkodzić. Dobre okulary słoneczne zatrzymają ich nawet 99 procent.

Regularnie badaj wzrok

Nawet jeśli wydaje się, że nic złego się nie dzieje. Lekarz może wykryć chorobę, której objawów jeszcze nie czujesz. Szybsze leczenie skróci czas choroby, unikniesz też przykrych, czasami nieodwracalnych jej skutków.

Chroń oczy

Załóż okulary ochronne za każdym razem kiedy istnieje nawet najmniejsze prawdopodobieństwo urazu. Nawet jeśli nie dodają stylu, zakładaj je zawsze kiedy korzystasz z elektronarzędzi, uprawiasz sport sprzyjający urazom czy korzystasz z broni. W sklepie za niewielką cenę znajdziesz te, które najlepiej pasują do wykonywanej czynności.

Jak zbać o wzrok

Fot: Shutterstock

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.