Jak rozpoznać zapalenie zatok

zapalenie zatok

fot. mat.pras.

Sezon infekcji wirusowych można uznać za rozpoczęty. Katar, ból głowy, osłabienie. Jeśli objawy nie przechodzą, to może być  zapalenie zatok przynosowych.

Zwykle zaczyna się od kataru. Stąd często ten początkowy objaw jest bagatelizowany. Po kilku dniach pojawia się bardzo dokuczliwy ból głowy, nasilający się przy każdym ruchu. Dopiero ten symptom – utrzymujący się i niezwykle dotkliwy – staje się dla nas niepokojący. Świadczy on zazwyczaj właśnie o zapaleniu zatok przynosowych. O tym, jak bardzo uciążliwa może być to dolegliwość mogła przekonać się większość z nas: co trzeci Polak przynajmniej raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok, a co piąty cierpi z powodu przewlekłej infekcji. Co więcej, specjaliści szacują, że 7 na 10 przypadków bólów głowy, uznawanych przez pacjentów za bóle migrenowe, jest w rzeczywistości objawem chorych zatok przynosowych. Jak je rozpoznać i odróżnić od innych chorób?

Ostre i przewlekłe zapalenie zatok

Chore zatoki przynosowe mogą objawiać się w dwóch formach: ostrym zapaleniu lub przewlekłym zapaleniu. Ostre zapalenie zatok to zazwyczaj powikłanie po przeziębieniu lub wirusowym zakażeniu górnych dróg oddechowych. Chory odczuwa silny ból nad lub pod okiem, czyli w okolicy, gdzie znajdują się zatoki. Ponadto, ma osłabiony zmysł węchu, smaku, a także gorączkę i katar. Często boli go również głowa oraz zęby.

Takie dolegliwości mogą się utrzymywać przez nawet ponad trzy tygodnie, a nieleczone mogą doprowadzić do tak groźnego schorzenia, jak zapalenie opon mózgowych. W przypadku, kiedy pacjent cierpi na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, te objawy mogą utrzymywać się, z różnym nasileniem, przez wiele lat! Dodatkowo, chory może często zapadać na infekcje krtani, nieżyt oskrzeli lub alergie.

Nie zwlekaj z leczeniem

Zapalenie zatok jest dla pacjenta bardzo męczące, a jego skutki często niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego bardzo ważne jest, by objawów zapalenia zatok nie lekceważyć. Obecne metody leczenia są skuteczne i mało inwazyjne, co nie powinno powstrzymywać przed udaniem się do specjalisty. Nowoczesna laryngologia już dawno porzuciła obciążające metody, zastępując je indywidualnymi, niewymagającymi od pacjenta specjalnych przygotowań i długiego okresu rekonwalescencji technikami.

Jednym z wiodących ośrodków, specjalizujących się w leczeniu zapalenia zatok przynosowych, jest Centrum Medyczne MML. To właśnie tutaj stosuje się najnowocześniejszą technikę leczenia zatok – balonoplastykę oraz płukanie zatok nowoczesną metodą leczenia ostrego i przewlekłego stanu zapalnego zatok – CYCLONE. Technika ta wspomaga leczenie operacyjne poprzez podanie leku bezpośrednio do chorych miejsc z wykorzystaniem nowatorskiej metody rozpraszania leku w chorej zatoce. Dodatkowo pozwala na bardzo dokładne odessanie zatok, przyspieszając w ten sposób proces gojenia. Metoda ta jest obecnie uważana przez największe autorytety medyczne jako innowacja w dziedzinie oczyszczania zatok, likwidująca w 99% zalegający biofilm w zatokach. Jak podkreślają specjaliści: Polska jest drugim krajem w Europie, który może zaoferować swoim pacjentom właśnie tę metodę. Dzięki minimalnej ingerencji w struktury nosa, śluzówki i zatok, umożliwia szybki powrót do codziennych aktywności. Ponadto, ta metoda może być stosowana u dzieci po ukończeniu 5. roku życia.

Innym rozwiązaniem, w zależności od przypadku, jest płukanie zatok przy pomocy zestawu hydrodebider. Na czym polega jego działanie? Jak wyjaśniają specjaliści MML jest to nowoczesne narzędzie pozwalające na endoskopowe płukanie zatok. Niezwykle precyzyjne i mało inwazyjne. Unikatowe końcówki do płukania zatok czołowych i szczękowych pozwalają oczyścić, usuwając dokładnie zalegającą wydzielinę zapalną. Płukanie zatok pozwala również na dostarczenie do wnętrza zatok leków i antybiotyków do działania miejscowego.

Jeśli dopadło cię jesienne przeziębienie lub grypa – bądź czujny. Może się okazać, że ich objawy po upływie kilku dni zamiast ustępować, zaczną się nasilać. Wtedy nie zwlekaj ze specjalistycznym leczeniem.

https://www.mml.com.pl

https://www.chorezatoki.pl

MML Centrum Medyczne, ul. Bagno 2, wejście E, lok.3, Warszawa, tel. (22) 406 54 22

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.