Jak rozpoznać cukrzycę

Jak rozpoznać cukrzycę

Fot: Shutterstock

To jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Cukrzyca dotyka coraz więcej osób, także tych bardzo młodych. W początkowych fazach może przebiegać całkowicie bezobjawowo.

Skąd się bierze?

Z łaciny „diabetes mellitus” czyli „słodki jak miód” czy też „cedzić wodę przez ciało”. Oba terminy odnoszą się do przyczyn, ale też objawów, jakie może powodować ta choroba. Większe pragnienie, częstsze oddawaniu moczu i wysoki poziom cukru we krwi to jej trzy podstawowe symptomy. Skąd się bierze? Jeśli twoja trzustka produkuje za mało insuliny, glukoza nie może przedostać się do komórek ciała i zamienić się w potrzebną w codziennym funkcjonowaniu energię. Komórki zaczynają „głodować”, a organizm w obronie wysyła sygnał, ze jest głodny. Niestety nawet dużo jedzenia nie będzie w stanie zaspokoić tego specyficznego głodu. Będziesz chudnąć, a nadmiar glukozy wydzielać z moczem. Do jej rozpuszczenia trzeba więcej płynów, stąd nadmierne pragnienie.

Jakie są pierwsze objawy cukrzycy?

Początkowe objawy cukrzycy łatwo można zwalić na chaotyczny, zabiegany tryb życia. Te pierwsze to nieustające zmęczenie i senność, połączone właśnie z pragnieniem i częstym oddawaniem moczu. Będziesz dużo jeść, ale jednocześnie tracić na wadze. W późniejszym etapie możesz zacząć uskarżać się na bóle głowy czy pogorszenie zdolności widzenia. Pojawi się mrowienie rąk i nóg, nocne kurcze, brak czucia w łydkach. Rany będą goić się znacznie dłużej niż powinny. Na skórze pojawią się czyraki i wykwity. Ostatecznym objawem zaawansowanej cukrzycy jest zapach acetonu z ust, a w ostatecznej fazie utrata przytomności, czyli śpiączka cukrzycowa.

Jeśli podejrzewasz cukrzycę

Nie lekceważ pierwszych objawów, tym bardziej jeśli ktoś z twojej rodziny choruje na cukrzycę. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, koniecznie idź do lekarza. I chociaż cukrzyca wciąż jest nieuleczalna, chorobę można kontrolować. Pamiętaj, że wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie pozwoli na uniknięcie nieodwracalnych skutków choroby i stosunkowo normalne funkcjonowanie na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.