Jak relaksować oczy

fot. mat.pras./Fotolia/DEXOFTYAL

Odczuwasz u siebie takie objawy jak: suchość, pieczenie, zmęczenie oczu, mglistość widzenia, przekrwienie, uczucie piasku pod powiekami? Organizm wysyła Ci sygnał ostrzegawczy! Pora zadbać o oczy.

Każdego dnia oczy pracowników biurowych zmuszane są do nieustannego wysiłku. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera powoduje, że rzadziej mrugamy, co obniża poziom nawilżenia powierzchni naszych oczu. Dodatkowo oczy wystawione są na szkodliwe działanie sztucznego oświetlenia i klimatyzacji, a w drodze do pracy na zetknięcie się z zanieczyszczonym powietrzem lub wytężenie podczas prowadzenia samochodu. Wszyscy regularnie robimy przerwę na lunch, kawę – pora wprowadzić nowy zwyczaj, przerwę dla zdrowia oczu!

Odczuwasz u siebie takie objawy jak: suchość, pieczenie, zmęczenie oczu, mglistość widzenia, przekrwienie, uczucie piasku pod powiekami? Organizm wysyła Ci sygnał ostrzegawczy! Musisz zadbać o zdrowie oczu – regularnie je nawilżaj i regeneruj! Wyżej wymienione objawy mogą świadczyć o Zespole Suchego Oka. Zespół Suchego Oka to grupa schorzeń, w przebiegu których dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Może być rezultatem nieprawidłowego składu lub nadmiernego parowania łez.

Aby pomóc naszym oczom się zregenerować, warto wprowadzić kilka prostych ćwiczeń i zwyczajów do codziennej rutyny pracy:

  • Zawsze nakładaj okulary do pracy przed komputerem – jeśli nie masz wady wzroku, to pamiętaj o zerówkach z antyrefleksem

  • Pamiętaj o regularnych przerwach w pracy przy komputerze, minimum co 2 godziny

  • Oświetlenie – idealnie byłoby pracować jedynie przy świetle dziennym, jednak jest to niemożliwe. Podczas planowania oświetlenia wybierz światło najbardziej zbliżone do naturalnego (nie chłodne jarzeniówki!)

  • Gimnastyka oczu – posiedź chwilę z zamkniętymi oczami. Delikatnie pomasuj zamknięte powieki, skieruj wzrok w różnych kierunkach (góra – dół, w prawo – w lewo) a następnie otwórz oczy i szybkim tempem kilkanaście razy zamrugaj

  • Pij wodę – nawilża cały organizm

  • Podczas pracy spróbuj czasem oderwać wzrok i przenieść go na przedmioty daleko położone. Poszukaj także ukojenia w naturze za oknem, popatrz na drzewa, trawę, jeśli masz taką możliwość

  • Nawilżaj i regeneruj! Zaopatrz się w krople do oczu, np. Dexoftyal. Miej je zawsze „pod ręką”, aby móc regularnie je zakraplać. 

 

1 Comment

  • Marta napisał(a):

    Tylko kremem ze świetlikiem z Floslek, który łagodzi, nawilża i pięknie nadaje się pod makijaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.