Jak prawidłowo dbać o skórzane buty?

fot. Pixabay

Na skórzane buty często wydajemy dużo pieniędzy. Niestety jesteśmy zaskoczeni, kiedy buty te szybko ulegają zniszczeniu.

Jak to możliwe, że takie drogie buty tak szybko straciły wygląd – zastanawiamy się. Jednak zazwyczaj to nasza wina, ponieważ nieodpowiednio o nie dbaliśmy. Jak więc prawidłowo pielęgnować skórzane obuwie, aby służyło nam przez długi czas?

Zacznij od zakupu odpowiednich produktów

Na samym początku powinniśmy zakupić odpowiednie preparaty, które znajdziemy na tymoteo.pl  Warto je zawsze mieć w szafie, by móc po nie sięgnąć w każdej chwili i od razu zaimpregnować nowe obuwie. Trzeba pamiętać, że jest to bardzo istotne. Często wychodzimy w nowych butach bez ich właściwego przygotowania, a to sprawia, że szybko ulegają one zniszczeniu. Nie będzie się to zdarzać, jeśli środki pielęgnacyjne będziemy mieć zawsze w domu. 

Jak czyścić buty ze skóry?

Buty ze skóry naturalnej przede wszystkim wymagają odpowiedniego czyszczenia. W końcu nikt nie ma ochoty chodzić w brudnym obuwiu, bo będzie to źle o nim świadczyć. Skórę bardzo łatwo wyczyścimy, z reguły wystarczy zwykłą szmatką usunąć z nich wszystkie zabrudzenia. Jednak jeśli powtarzamy tę czynność bardzo często, możemy doprowadzić do uszkodzeń skóry. Zdecydowanie lepiej zadbać o regularną renowację butów. Ten zabieg jest niezwykle prosty, a może przedłużyć ich żywotność.
Jak wykonać prawidłową renowację obuwia? Na początku należy mokrą szmatką usunąć wszystkie plamy i zabrudzenia. Następnie pozostawiamy je do wyschnięcia. Dopiero gdy będą całkowicie suche, przystępujemy do dalszej pracy. Co robimy? Nakładamy cienką warstwę renowatora i czekamy kilka minut. W tym czasie preparat będzie miał szansę wniknąć w głąb skóry. Na koniec przecieramy buty suchą szmatką. W razie potrzeby możemy przystąpić do innych kroków pielęgnacji obuwia ze skóry.

Pastowanie i polerowanie butów

Kolejnymi czynnościami, które mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd naszych butów, jest pastowanie i polerowanie. To sprawi, że będą się pięknie błyszczeć, a kolor pozostanie jednolity. Jak robić to dobrze? W przypadku pastowania szczoteczką z miękkiego włosia wcieramy sporą ilość wosku okrągłymi ruchami. Dodatkowo mniejszą szczoteczką możemy pastować boki buta i obcasy. Tak przygotowane obuwie zostawiamy przynajmniej na 2-3 godziny, a jeszcze lepiej na całą noc.
W kolejnym etapie warto polerować buty, a w tym celu najlepiej użyć szczotki z miękkiego koziego włosia. W tym przypadku należy wykonać długie pociągnięcia. To właśnie dzięki nim wydobędziemy piękny połysk skóry. Jeżeli zależy nam na jeszcze lepszym efekcie, warto wykorzystać sztuczkę zawodowców. Wystarczy przetrzeć obuwie szmatką zwilżoną zimną wodą z octem. To pozwoli uzyskać efekt lustrzanego połysku.


Artykuł Partnera

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.