Jak pozbyć się odcisków na stopach? 10 skutecznych sposobów

fot. pixabay.com

Czym są odciski? Odciski – lub inaczej nagniotki – są reakcją obronną skóry na miejscowy ucisk. Reakcja ta objawia się zwiększonym wytwarzaniem komórek rogowych naskórka, co z kolei doprowadza do powstawania miejscowych zgrubień na skórze – czyli właśnie odcisków. 

Nagniotki lokalizują się zwykle na dłoniach i stopach, przede wszystkim w okolicy pięt oraz podeszwowej strony palców stóp. Cechą charakterystyczną nagniotków jest obecność w nich centralnie umiejscowionego rogowego czopa. Czop rogowy zbudowany jest z bardzo dużej ilości komórek rogowych naskórka i ma kształt stożka wrastającego ostrym końcem w głąb skóry. Taka budowa jest często powodem bólu o różnym nasileniu, który pojawia się przy chodzeniu lub staniu. Nasilenie bólu zależy m.in. od wielkości odcisku i czasu jego występowania na skórze. 

Czasami, na skutek bardzo długiego ucisku, może dojść do stanu zapalnego nagniotka. Wtedy odcisk i skóra wokół niego staje się zaczerwieniona, nadmiernie ciepła, pojawia się też samoistny ból nie związany z uciskiem. 

Najczęstsze przyczyny powstawania odcisków na stopach 

Zazwyczaj do powstawania odcisków na stopach przyczynia się niewłaściwie dobrane obuwie – zbyt ciasne lub zbyt wąskie (dotyczy to butów ze zwężonymi czubkami). Nagniotki mogą też powstawać w skutek częstego i długiego chodzenia w butach na wysokim obcasie – skóra na stopie jest wtedy narażona na nadmierny ucisk. Czasami odciski na stopach tworzą się też pod wpływem nieprawidłowego chodu lub wtedy, kiedy na skutek uwarunkowań genetycznych palce stóp zachodzą na siebie. 

Odciski są nie tylko defektem estetycznym; mogą stanowić poważny problem medyczny. Jeśli nagniotki są duże, często może dochodzić do ich zapalenia, co będzie objawiało się między innymi dotkliwym dla pacjenta bólem. 

Jak pozbyć się odcisków na stopach? 

Leczenie odcisków bywa niekiedy kłopotliwe. Do ich zlikwidowania w pierwszej kolejności stosujemy zwykle domowe metody, a jeśli okazują się nieskuteczne, sięgamy po bardziej specjalistyczne leczenie. 

Jakie są zatem metody na zlikwidowanie odcisków? 

  1. Moczenie stóp w ciepłej w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Jest to jeden z najlepszych domowych sposobów na pozbycie się wszelkiego rodzaju odcisków. Soda oczyszczona powoduje bowiem, że martwe komórki naskórka ulegają zmiękczeniu i tym sposobem dochodzi do ich łatwiejszego złuszczania się, co doprowadza do usuwania nagniotków.  By przygotować taką kąpiel, do miski z ciepłą wodą wystarczy dodać trzy łyżki sody oczyszczonej; w tak przygotowanym roztworze należy moczyć stopy przez około pół godziny. Duże odciski można posmarować pastą z sody oczyszczonej (woda i soda oczyszczona w proporcji 1:3). Po takiej kąpieli lub nałożeniu pasty należy użyć pumeksu lub tarki do stop, co powinno ostatecznie usunąć martwy naskórek. 

  1. Smarowanie odcisków octem. Taka metoda również ma na celu zmiękczenie zrogowaciałego naskórka, by doprowadzić do jego złuszczenia. Wystarczy namoczyć gazik w occie i umieścić go na stwardniałej skórze. Taki okład należy pozostawić na nagniotkach przez kilka godzin, na przykład przez całą noc. Po zdjęciu gazika powinniśmy oskrobać stopy pumeksem. 

  1. Kąpiel stóp w roztworze rumianku. Rumianek będzie nie tylko zmiękczał zrogowaciałą skórę – ma też działanie przeciwzapalne. Dlatego moczenie stóp w herbatce z rumianku warto stosować nie tylko w celu pozbycia się odcisków, ale również w sytuacji, kiedy dojdzie do stanu zapalnego – taka kąpiel złagodzi dolegliwości bólowe oraz przykry świąd w zmienionej okolicy skóry. 

  1. Regularne wykonywanie gruboziarnistych peelingów stóp oraz używanie pumeksu. Dzięki tym prostym zabiegom martwa warstwa naskórka na stopach ulega systematycznemu złuszczaniu się, co zapobiega rozwojowi nagniotków. Jeśli jednak odciski już powstaną, takie metody bardzo ułatwiają ich zlikwidowanie. 

  1. Stosowanie maści zawierających w swym składzie kwas mlekowy i kwas acetylosalicylowy. Takie preparaty dostaniemy w ofercie aptecznej, np.: https://www.doz.pl/apteka/k705-Odciski_i_pecherze. Po produkty z apteki należy sięgnąć, kiedy zawiodą domowe metody pozwalające na pozbycie się odcisków. Maści z kwasami działają na skórę złuszczająco. Przed ich użyciem zawsze warto wymoczyć stopy w wodzie z mydłem, co znacznie zmiękczy i zdezynfekuje skórę. Następnie na tak przygotowaną skórę należy nanieść maść, zawsze zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w ulotce konkretnego preparatu. Zwykle taka kuracja trwa przez kilka dni, a po jej zakończeniu należy wymoczyć nogi w gorącej wodzie i za pomocą pumeksu próbować pozbyć się odcisków. 

  1. Plastry na odciski. Zwykle takie plastry zawierają w sobie kwas acetylosalicylowy, więc ich działanie jest podobne do działania maści z kwasami. Plaster nakleja się w miejscu, gdzie na skórze stopy widoczny jest nagniotek i trzyma się go tak długo, jak zaleca to producent danego preparatu w ulotce dołączonej do opakowania.

  1. Skarpetki złuszczające. Usuwają one nadmiernie zrogowaciały naskórek, jak również mniejsze odciski i nagniotki z całej powierzchni stopy.

  1. Pedicure leczniczy. Taki zabieg wykonywany jest przez profesjonalistę zajmującego się chorobami stóp, czyli podologa. W czasie zabiegu podolog usuwa odciski i zrogowaciałą warstwę naskórka z całej powierzchni stopy. Zabieg wykonywany jest zwykle za pomocą specjalnej frezarki.

  1. Usunięcie odcisku za pomocą lasera CO2. Zabieg taki wykonywany jest w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych. 

  1. Tradycyjne usunięcie odcisku za pomocą skalpela. Taki zabieg wykonuje chirurg wtedy, kiedy inne metody pozbycia się odcisków okazują się nieskuteczne.

Artykuł sponsorowany

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.