Jak poradzić sobie z poparzeniem

Jak poradzić sobie z poparzeniem

Fot: pixabay

Prasujesz w pośpiechu bluzkę, nalewasz wrzącą wodę do kubka… Wystarczy chwila nieuwagi i oparzenie gotowe. Jeśli zareagujesz szybko, rana zagoi się bez śladu.

– Natychmiast schłodź poparzoną skórę. Włóż rękę pod silny strumień zimnej wody, trzymaj aż przestaniesz czuć pieczenie.

– Zawiń trochę lodu w gazę, plastikową torebkę i przykładaj go do rany. Nie smaruj rany żadnymi maściami czy kremami natłuszczającymi!

– Gdy po schłodzeniu skóra wyschnie, możesz ja opatrzyć. Jeśli nie ma ran otwartych czy pęcherzy (oparzenie pierwszego stopnia to jedynie zaczerwienienie), zostaw ranę bez opatrunku i pozwól „oddychać”.

Uważaj tylko, żeby utrzymywać ją w czystości. Przy oparzeniu drugiego stopnia (pojawiają się bąble), możesz opatrzyć ranę hydrożelowym opatrunkiem, który nie przykleja się do rany. Na takiej ranie sprawdzi się też opatrunek jałowy. Pamiętaj tylko, aby przed zmianą koniecznie go namoczyć – wtedy bezboleśnie odejdzie od poparzonej skóry.

– Jeśli z rany sączy się wydzielina, przemywaj skórę przegotowaną wodą, naparem z rumianku, nagietka lub herbaty. Nie przekłuwaj pęcherzy, gdyż zwiększysz ryzyko zakażenia.

– Pamiętaj, jeśli rana nie chce goić się przez kilka kolejnych dni, idź do lekarza. Nie zwlekaj, inaczej na skórze może zostać blizna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.