Jak pokonać strach przed dentystą

Jak pokonać strach przed dentystą

Fot: Shutterstock

Nawet 70 procent osób na świecie odczuwa niepokój na myśl o wizycie u dentysty. U niektórych ten niepokój przejawia się w rzeczywisty strach, tzw. dentofobię. Jak go pokonać?

Jeśli masz fobię przed dentystą starasz się unikać go za wszelką cenę. Odkładasz wizyty, tyle że zęby same się nie wyleczą. Niestety problemy z nimi będą narastały.

Akceptacja strachu

To pierwszy krok do jego pokonania. Nie musisz się wstydzić, ze się boisz. Na świecie są tysiące osób, które – tak samo jak ty – panicznie boją się przekroczyć próg gabinetu dentystycznego. Musisz jednak zaakceptować fakt, że regularne wizyty u dentysty są po prostu konieczne, a im szybciej do niego pójdziesz, tym lepiej.

Znajdź dobrego dentystę

Chociaż czasami w to wątpisz, dentysta też jest człowiekiem. Zanim pójdziesz na zabieg, porozmawiaj z nim, opowiedz o swoim strachu. Nawiąż z nim nić porozumienia. Niech wie, jak bardzo się boisz. Dobry dentysta wyjdzie ci naprzeciw.

Poznaj szczegóły leczenia

Wiedza to potęga. Pozwól, żeby lekarz dokładnie opowiedział ci, co cię czeka. Być może całe leczenie może odbyć się krótszymi etapami, które łatwiej zniesiesz. Jeśli będziesz znała każdy szczegół, będziesz wiedziała czego oczekiwać, nawet jeśli nie będziesz kontrolować sytuacji.

Rozważ znieczulenie

Istnieją różne formy znieczulenia, które pomogą wytrzymać ci ból leczenia i zrelaksować się podczas wizyty. Jeśli jesteś jednak przekonana, że nie dasz rady wysiedzieć w gabinecie, możesz rozważyć wizytę pod całkowitą narkozą.

Idź z przyjacielem

Wiele osób czerpie spokój z obecności w gabinecie bliskiej osoby. Nie musisz być dzieckiem, żeby w gabinecie towarzyszyła ci przyjaciółka czy ktoś z rodziny. Czasem dotyk bliskiej osoby bardzo pomaga w momentach największego strachu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.