Jak pielęgnować tłustą skórę?

Jak pielęgnować tłustą skórę?

fot. Fotolia

Skóra tłusta przez wiele osób utożsamiana jest ze skóra problematyczną. Tymczasem, choć posiada ona swoje wady, nie brak jej także zalet. Jedną z nich jest jej wolniejsze starzenie się. Jej posiadaczki nie muszą ponadto martwić się o przesuszanie się skóry i jej nadmierną wrażliwość. Oczywiście skóra posiada też swoje wady, których zniwelowanie wymaga systematycznej i starannej pielęgnacji. Mowa to m.in. świeceniu się skóry, które przez wiele kobiet uznawane jest za wyjątkowo nieestetyczny defekt. Poza tym tłusta skóra jest bardziej podatna na powstawanie szpecących niedoskonałości. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja skóry tłustej w dużym stopniu pozwala uporać z charakterystycznymi dla niej problemami, i tym samym poprawić jej wygląd. Co powinna uwzględniać, aby była naprawdę skuteczna?

Pielęgnacja skóry tłustej – dowiedz się o niej więcej!

Aby wprowadzona do codziennych nawyków pielęgnacja skóry tłustej okazała się skuteczna, musi być adekwatna do jej potrzeb. Aby tak mogło się stać, musimy najpierw dobrze poznać cechy charakterystyczne skóry tłustej.

Skóra tłusta wyróżnia się przede wszystkim wzmożoną pracą gruczołów łojowych, które – na skutek działania różnych czynników – wydzielają nadmierne ilości sebum. Do owych czynników należą m.in. zaburzenia hormonalne, wynikające na przykład z zaburzonej pracy gruczołów odpowiedzialnych za ich produkcję lub będące następstwem przebytej kuracji farmakologicznej. To właśnie nadmiar sebum odpowiada za błyszczenie się skóry twarzy. Pomimo tego, że łój znajdujący się na skórze pełni bardzo pożyteczną rolę, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, występujący w większych ilościach, zapycha ujścia gruczołów łojowych, sprzyjając rozwojowi zaskórników, którym z kolei może towarzyszyć stan zapalny. Skórze tłustej bardzo często towarzyszą również inne problemy, jak chociażby różne postacie trądziku.

Aby w jak największym stopniu zredukować problemy tłustej skóry twarzy, potrzebna jest jej właściwa pielęgnacja, oparta na produktach dedykowanych szczególnym wymaganiom tego rodzaju cery, na przykład na kosmetykach pochodzących z linii Garnier. Jak powinna przebiegać pielęgnacja skóry tłustej?

Pielęgnacja skóry tłustej od A do Z

Pielęgnacja skóry tłustej powinna koncentrować się przede wszystkim wokół jej starannego oczyszczania, dzięki któremu możemy pozbyć się z jej powierzchni nagromadzonego sebum, makijażu oraz obumarłych komórek naskórka, które – podobnie jak sebum – zapychają pory, prowadząc do powstawania zaskórników. Do codziennego oczyszczania skóry tłustej najlepiej wybierać żele do mycia twarzy zawierające składniki głęboko oczyszczające, w tym wyciągi roślinne, jak np. żele do twarzy marki Tołpa. Do demakijażu zaś warto stosować mleczka lub płyny micelarne, np. Garnier. Codzienne oczyszczanie twarzy powinno zostać uzupełnione wykonywanym przynajmniej raz w tygodniu peelingiem.

Pielęgnacja skóry tłustej przy pomocy tego rodzaju kosmetyku pozwala oczyścić skórę twarzy bardziej dogłębnie i złuszczyć z jej powierzchni obumarłe komórki naskórka, przygotowując twarz do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Do cery tłustej najlepiej wybierać peelingi gruboziarniste, np. marki Perfecta. Wykonywane systematycznie, odblokują ujścia gruczołów łojowych, wygładzą i oczyszczą twarz, zmniejszając ryzyko powstania zaskórników.

Codzienna pielęgnacja skóry tłustej zawsze powinna kończyć się aplikacją odpowiedniego kremu. W przypadku tego rodzaju cery powinien on zawierać substancje redukujące ilość wydzielanego sebum oraz substancje nawilżające. Wbrew powszechnemu przekonaniu skóra tłusta też potrzebuje odpowiedniego poziomu nawilżenia. Nadmierne jej przesuszanie jeszcze mocniej zaburza pracę gruczołów łojowych, które w odpowiedzi na naruszenie bariery ochronnej skóry podejmują wzmożoną pracę, potęgując produkcję sebum i przyczyniając się do pogłębiania się problemów skórnych.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.