Jak pielęgnować paznokcie

fot. mat.pras.

Natura poskąpiła ci pięknych paznokci? Jeśli twoje paznokcie łamią się, rozwarstwią lub mają nieregularną płytkę, nie musisz wcale załamywać rąk. Wystarczy bowiem odpowiednia pielęgnacja, aby wzmocnić paznokcie i nadać im piękny wygląd.

Zadbane dłonie są wizytówką każdej kobiety – elegancko wypiłowane i pomalowane lakierem stanowią wspaniałe dopełnienie stylizacji. Jeśli z zazdrością patrzysz na posiadaczki właśnie takich paznokci, nie pozostaje ci nic innego, jak wziąć się w garść i przystąpić do działania. Naturze można bowiem pomóc, stosując odpowiednie kosmetyki i zasady pielęgnacji.

Zacznij od odżywki

Pierwszym krokiem do pielęgnacji paznokci jest zastosowanie preparatów, które je wzmocnią. Odżywki do paznokci pomogą ci wyeliminować problem rozwarstwiania się płytki czy łamania paznokci. Należy tylko odpowiednio zdiagnozować swój problem i dobrać właściwy kosmetyk. Odżywki regenerujące sprawdzą się zwłaszcza w przypadkach uszkodzeń i nierównomiernie rosnących paznokci np. pofałdowanych. Odżywka wzbogaci płytkę o niezbędne witaminy i minerały co sprawi, że płytka będzie odrastać w znacznie lepszej kondycji. Tego typu preparaty mają zazwyczaj postać lakieru, który nadaje dodatkowo paznokciom ładny połysk.

fot. mat.pras.

Natomiast jeśli twoje paznokcie się łamią i rozwarstwiają, wybierz odżywkę wzmacniającą. Kosmetyki tego rodzaju są wzbogacone np. o proteiny, które wnikają w płytkę paznokcia, dzięki czemu staje się ona twardsza i przez to odporniejsza na uszkodzenia oraz łamanie.

Zabiegi pielęgnacyjne

Kolejnym etapem pielęgnacji paznokci jest regularne stosowanie kremów do rąk oraz peelingów. Te pierwsze nawilżą i odżywią nie tylko skórę na dłoniach, ale również same paznokcie. Natomiast peeling zmiękczy skórki wokół paznokci i usunie martwy naskórek, dzięki czemu będziesz mogła ograniczyć zabieg ich wycinania.

fot. mat.pras.

Czynności, które szkodzą paznokciom

Jeśli chcesz utrzymać swoje paznokcie w dobrej kondycji, musisz nie tylko je pielęgnować, ale też wystrzegać się niektórych czynności. Przykładowo skubanie odrywającego się lakieru lub hybrydy jest dla paznokci bardzo szkodliwe, ponieważ powstają wtedy mechaniczne uszkodzenia płytki. Zmywanie lakieru za pomocą środka chemicznego jest bezpieczniejsze.

Ponadto jeśli w swojej pracy dużo piszesz na komputerze, powinnaś zrezygnować z długich paznokci – w takim przypadku powinny one wystawać poza opuszek jedynie na kilka milimetrów – dzięki temu płytka nie będzie się łamać i rozwarstwiać podczas stukania w klawisze.

Kolejną czynnością, jakiej powinnaś się wystrzegać, aby twoje paznokcie wyglądały znakomicie, jest częste wycinanie skórek. Wprawdzie te postrzępione i suche należy wyciąć, aby paznokcie wyglądały schludnie. Jednak zbyt częste wycinanie pobudza skórę do wzrostu przez co będzie się ona coraz bardziej nasuwać na płytkę. Dodatkowo skórki przy paznokciach chronią miejsce ich wzrostu, dlatego jeśli pozbawisz się tej naturalnej ochrony, łatwiej o trwałe uszkodzenia płytki.

Powyższe zabiegi pielęgnacyjne i porady pomogą ci utrzymać dobrą kondycję paznokci. Jednak aby były one naprawdę mocne i zdrowie należy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Powinna być ona bogata w białko, wapń oraz żelazo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.