Zima to ciężki czas dla dłoni. Chłód, wiatr, mróz, centralne ogrzewanie bardzo je wysuszają. Jak pielęgnować dłonie, by były gładkie, wyglądały młodo i były naszą chlubą.
Skóra dłoni jest wrażliwa na wszelkie podrażnienia z dwóch powodów. Po pierwsze jest naturalnie cienka, pod warstwą naskórka i skóry właściwej znajduje się bardzo cienka warstwa tkanki tłuszczowej. Przez to na dłoniach szybciej powstają zmarszczki. Dłonie gorzej regulują temperaturę i szybko przemarzają. Po drugie dłonie są wyposażone w małą ilość gruczołów łojowych i potowych. Może to prowadzić do częstego przesuszania się skóry, a także do podrażnień.
Pierwszym problemem dłoni zimą jest zatem ich odwodnienie. Wpływ na to ma ogrzewanie i brak odpowiedniej wilgotności oraz małe nawilżenie organizmu od środka. Ponadto uszkodzenie płaszcza ochronnego skóry sprawia, że woda szybciej odparowuje z tkanek. Rozwiązaniem jest zmiana diety i spożywanie większej ilości płynów oraz stosowanie kremów intensywnie nawilżających lub natłuszczających.
Drugim problemem będą delikatne odmrożenia skóry – z tymi poważniejszymi trzeba zgłaszać się do lekarza. O pierwszym stopniu odmrożenia można mówić, kiedy skóra jest zaczerwieniona, szczypie i lekko puchnie. Wówczas najlepszym sposobem będzie rozgrzanie ciała za pomocą ciepłych płynów i odciążenie dłoni. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, ponownie przydadzą się kremy nawilżające do rąk. Ich regularne wcieranie zabezpiecza skórę. Zakładanie rękawiczek, nawet dwóch par, także pomaga uniknąć odmrożeń.
Świadoma pielęgnacja dłoni obejmuje wiele etapów.
1. OCZYSZCZANIE
Niezwykle istotnym elementem w pielęgnacji skóry rąk zimą jest oczyszczanie. Pamiętajmy o usuwaniu zanieczyszczeń, ale też o ścieraniu martwego naskórka i zrogowaceń. W tym celu warto skorzystać z peelingów, których receptura oparta jest na kremowej lub żelowej konsystencji. Dzięki regularnemu ich stosowaniu, składniki odżywcze kremów i masek dotrą w głąb naszej skóry.
Jeśli skóra dłoni jest skłonna do podrażnień, wybierajmy kosmetyki o drobnoziarnistej strukturze i stopniowo zwiększajmy siłę tarcia, by nie uszkodzić powierzchni skóry. Jeżeli jesteśmy posiadaczkami skóry grubej, mamy zaległości w pielęgnacji, a skóra nie jest szczególnie wrażliwa, wykorzystajmy peelingi gruboziarniste. Można wybrać gotowy preparat lub samodzielnie taki przyrządzić.
POLECAMY:
PEELING Z PŁATKÓW OWSIANYCH – niewielką ilość płatków owsianych zalać wodą, rozdrobnić widelcem i wetrzeć w dłonie. Po chwili spłukać. To peeling z naturalnymi przeciwutleniaczami, który wygładzi skórę, a dzięki masażowi pobudzi krążenie.
PEELING ROZGRZEWAJĄCY Z CYNAMONEM – 2 łyżki czubate zmielonych, zaparzonych fusów kawy, 2 łyżki oliwy, pół szklanki kryształów alg morskich, 1 łyżeczka cynamonu, łyżka soli jodowanej. Wymieszać składniki i masować dłonie, spłukać ciepłą wodą.
2. NAWILŻANIE
W pielęgnacji dłoni zimą ogromne znaczenie ma jej właściwe nawilżanie. Przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach lub nakładając na dłonie rękawiczki, narażamy je na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Aby temu zapobiec, pamiętajmy o stosowaniu kremów i masek nawilżających. Zwracajmy uwagę na produkty, które mają w swoim składzie witaminy i oleje. Kremy, balsamy, olejki czy mleczka to produkty, z którymi powinien zaprzyjaźnić się każdy, kto dba o wygląd dłoni.
3. OCHRONA
W okresie zimowym nie można zapominać o stosowaniu kremu ochronnego przed każdym wyjściem na zewnątrz. Zimą warto stosować krem tłusty lub półtłusty, którego recepturę stanowią. in. witaminy, alantoina bądź gliceryna. Składniki te neutralizują szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Kremy tłuste oraz półtłuste, tworzą powłokę, która utrudnia wymianę cieplną z otoczeniem, dzięki czemu skóra rąk pozostaje miękka i delikatna. Najlepsze są kremy ochronne z dodatkiem wyciągów z oliwek lub aloesu.
4. REGENERACJA
Osoby, które walczą z wyjątkowo zaawansowanym wysuszeniem skóry dłoni lub brakiem jej odżywienia, mogą spróbować zabiegów specjalnych, zapewniających dogłębną regenerację tkanek. Część działań możliwa jest do przeprowadzenia w domu, a część – w gabinecie kosmetycznym. Mowa przede wszystkim o różnego rodzaju maskach i okładach. Popularny jest również zabieg parafinowy, który powoduje, że skóra odzyskuje miękkość i elastyczność.
POLECAMY:
MIODOWY KOMPRES – w miseczce zmieszać 2 łyżki płynnego miodu z jedną łyżki oliwy. Taką mieszankę rozprowadzić na dłoniach i owinąć folią spożywczą. Po 20 minutach zmyć resztki maseczki. Do tej mieszanki można dodać wiele innych składników: olejki eteryczne, dowolny olej, mleko, żółtko, siemię lniane i inne.
MASECZKA Z OLIWĄ – zmieszać 3 łyżki ciepłej oliwy i żółtko. Posmarować papką dłonie, owinąć folią i ręcznikiem. Zmyć po 20 min. Oliwa dostarcza odżywczych kwasów tłuszczowych i witaminy E działającej nawilżająco i odmładzająco, zaś żółtko zawiera m.in. witaminę A i cynk, które wpływają na skórę regenerująco i ochronnie.
KĄPIEL PIETRUSZKOWA – pietruszka ma działanie wygładzające zmarszczki i odżywiające skórę. Stosowana jest również jako naturalny wybielacz plam czy piegów. Do zabiegów nadaje się zarówno natka, jak i korzeń pietruszki. Około pół pęczka natki pokroić na drobne części i gotować 15 min. w 3/4 litra wody. Moczyć ręce w wywarze przez 15-20 min.
Tekst Marta Dudzińska